Niezwykły 1000-letni pierścień „malowanych ludzi” ze Szkocji

Podczas wykopalisk archeologicznych na terenie dawnego fortu Piktów wolontariusz odkrył rzadki metalowy pierścień z czerwonym środkiem.

Wolontariusz w Szkocji odkrył rzadki, 1000-letni pierścień z czerwonym środkiem w forcie, który kiedyś należał do Piktów, zwanych również „malowanymi ludźmi” ze względu na ich zamiłowanie do tatuaży.

John Ralph, emerytowany inżynier i absolwent University of Aberdeen w Szkocji, dołączył do trwających wykopalisk archeologicznych z kaprysu. Ostatniego dnia wydarzenia Ralph znalazł „niezwykły” kawałek biżuterii, który ma „kształt latawca”, zakopany w pozostałościach domu, który kiedyś był częścią fortu Burghead.

Osada piktyjska na półwyspie

Jak podaje University of Aberdeen ta historyczna osada piktyjska znajduje się na cyplu, kawałku ziemi, który wcina się w wodę. Obszar ten jest obecnie częścią miasta Burghead, które zostało zbudowane w XIX wieku, zniszczone i pokryło większość pozostałości archeologicznych fortu.

Piktowie byli wczesnymi mieszkańcami Szkocji, znanymi z tatuowania swoich ciał i stawiania oporu rzymskim rządom. Po raz pierwszy zostali opisani przez rzymskich historyków (łacińskie słowo oznaczające „farbę” to „picti”), a ich kultura, utrzymywana przez ludy plemienne zorganizowane w luźne konfederacje, trwała od około IV do IX wieku.

Piktowie niewiele po sobie zostawili

Jak podaje portal poza kilkoma tajemniczymi rzeźbionymi symbolami, Piktowie nie pozostawili języka pisanego, więc wszystko, co znajdą archeolodzy, może rzucić światło na społeczeństwo piktyjskie.

W przypadku nowo znalezionego metalowego pierścienia archeolodzy zauważyli, że w jego środku znajduje się kawałek granatu lub czerwonego szkła.

Odkryto bardzo niewiele pierścieni piktyjskich, a te, o których wiemy, pochodzą zazwyczaj ze skarbów, które celowo umieszczano w ziemi, aby je w jakiś sposób chronić. Z pewnością nie spodziewaliśmy się znaleźć czegoś takiego leżącego na podłodze tego, co kiedyś było domem – powiedział Gordon Noble, profesor archeologii na Uniwersytecie w Aberdeen.

Pierścień jest obecnie analizowany przez służby ewakuacyjne Narodowego Muzeum Szkocji.

Źródło: Livescence.com

Czytaj też: W Australii odkryto skamieniałości przodków tygrysów tasmańskich

Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E