Niezwykłe odkrycie zoologów w USA!

W Los Angeles odkryto zupełnie nowy gatunek krocionoga. Badacze nazwali go Illacme socal.

Krocionóg, na którego natrafili naukowcy w USA ma blisko 500 nóg i jest przystosowany do życia pod ziemią skąd rzadko wynurza się na powierzchnię. Według badaczy ma on „usianą zębami głowę w stylu predatora”.

Na to nieznane wcześniej przez świat nauki stworzenie – ze względu na jego niewielkie rozmiary – udało się natrafić w parku na obrzeżach Los Angeles (hrabstwo Orange) w Stanach Zjednoczonych.

Należy podkreślić, że pełnią one w naszych lasach niezwykle istotną funkcję. Odpowiadają za rozkład martwej materii organicznej pochodzącej od roślin, która jest przetwarzana na składniki odżywcze nawożące glebę. Jednocześnie są przy tym niezwykle łatwym celem: w zdecydowanej większości nie gryzą, do tego są ślepe. Naukowcy uważają, że krocionogi znajdują się na Ziemi tak długo, jak długo na jej powierzchni istnieje życie, ale wczesne ich formy były zdecydowanie większe – czytamy na portalu.

W przypadku Illacme socal ma on głowę o wyglądzie drapieżnika, która jest wyposażona w zęby. Ciało ma zielonkawą barwę. Łatwo przeciska się przez glebę i najważniejsze: posiada aż 486 nóg. Po przewiezieniu osobnika do laboratorium przeprowadzono sekwencjonowanie DNA, aby ostatecznie potwierdzić, że w istocie odkryty został zupełnie nowy gatunek.

Odkrycie nastąpiło dzięki aplikacji

Odkryciu pomógł zbieg okoliczności. W 2018 roku dwóch przyrodników Cedric Lee i James Bailey zauważyli w okolicy Lake Forest, w Whiting Ranch Wilderness Park coś niezwykłego. Wykonali zdjęcie i umieścili w aplikacji iNaturalist. Podczas pobytu w Los Angeles zdjęcie to przeglądał entomolog z Virginia Tech – Paul E. Marek, który razem z żoną postanowili wybrać się do Whiting Ranch, aby odnaleźć to niezwykłe stworzenie.

Kiedy znaleźli się w parku usunęli z ziemi kamienie, liście, próchnicę i przystąpili do obserwacji odsłoniętego miejsca. Czekali aż to „coś” poruszy się i tak też się stało. Wraz z ziemią przetransportowali w szklanych fiolkach Illacme socal do uczelnianego laboratorium. To właśnie tam dokonano sekwencjonowania DNA.

Czytaj też: Muszki owocowe – utrapienie czy zbawienie?

Źródło: dzienniknaukowy.pl,  IFLScience, Los Angeles Times

Grafika tytułowa: 2H Media / Unsplash