Interent szerokopasmowy z kosmosu coraz popularniejszy? Ważna inicjatywa Viasat!

Viasat prowadzi rozmowy z wieloma konstelacjami na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), aby zapewnić łączność na wielu orbitach wszystkim swoim mobilnym usługom szerokopasmowym. Sam bowiem działa na wyższe orbicie czyli geostacjonarnej.

Po niedawnym ogłoszeniu planów integracji szerokopasmowego łącza LEO o niskim opóźnieniu z OneWeb dla klientów morskich, Viasat ogłosił, że spodziewa się podobnych umów dla samolotów i innych rynków korporacyjnych. Jak przekonują przedstawiciele Viasat, firma już współpracuje z prawie wszystkimi operatorami nie geostacjonarnymi] i w stosownych przypadkach będzie dopasowywać usługi w oparciu o obecne umowy.

Chociaż satelity GEO są bardziej odpowiednie do zapewniania większej przepustowości łączy szerokopasmowych w obszarach o dużym zapotrzebowaniu, Zdaniem Viasat, klienci coraz bardziej wymagają możliwości związanych z niższymi opóźnieniami, jakie LEO może zapewnić dzięki znacznie bliższej odległości od  Ziemi.

Dobry rok dla Viasat

Viasat odnotował rekordowe przychody w wysokości 4,3 miliarda dolarów za I kwartał  tego roku co stanowi wzrost o 68 proc. w porównaniu z 2,6 miliarda dolarów rok temu po przejęciu brytyjskiego operatora satelitarnego Inmarsat. 

Viasat to amerykańska firma komunikacyjna z siedzibą w Carlsbad w Kalifornii, prowadząca dodatkowe operacje w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Viasat jest dostawcą szybkich satelitarnych usług szerokopasmowych i bezpiecznych systemów sieciowych obejmujących rynki wojskowe i komercyjne.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Rewolucja z Polski? Inteligentny stetoskop od StethoMe!

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash