Niesamowite widowisko w kosmosie! Potężna czarna dziura obserwowana przez astronomów!

Kosmos fascynuje nas od dziesiątek lat. Astronomowie i naukowcy spędzają długie godziny na obserwacjach mających wyjaśnić wiele procesów zachodzących w przestrzeni międzygwiezdnej. Niejednokrotnie zaskakują nas wynikami swojej pracy. Tak jest i tym razem, gdy światło dzienne ujrzały efekty badań nad czarną dziurą funkcjonującą w galaktyce Centaurus A!

fot: Ben McKinley, ICRAR/Curtin i Connor Matherne, Louisiana State University

W galaktyce Centaurus A trwa niesamowite widowisko!

Naukowcy uchwycili na zdjęciu niesamowite fale radiowe, które emituje potężna czarna dziura znajdująca się w galaktyce Centaurus A. Ów obserwowany element czasoprzestrzeni charakteryzuje masa odpowiadająca aż 55 słońcom. Łuna widoczna na fotografii, powstała na skutek rozchodzenia się wspomnianych fal radiowych. Warto zwrócić uwagę na to, że rozciąga się na długości równej średnicy 16 Księżyców. Brzmi niesamowicie, prawda?

Czytaj też: ISS jeszcze posłuży! Misja stacji została przedłużona!

Galaktyka Centaurus A oddalona jest od Ziemi o 13 050 000 lat świetlnych. Omawiana czarna dziura znajduje się w samym jej sercu. Pochłania ona z przestrzeni kosmicznej gaz, zużywa go i wyrzuca materię z bardzo dużą prędkością na odległość prawdopodobnie większą niż milion lat świetlnych. Wskutek owych procesów powstają tzw. „bąbelki radiowe”, które rosną i rozchodzą się coraz bardziej tworząc okazałe widowisko.

Centaurus A jest obiektem intensywnych badań astronomów z tego względu, że jest to najbliższa naszej Drodze Mlecznej galaktyka radiowa. Obserwacje prowadzone w stosunku do tej galaktyki są z tego powodu dość dokładne. Mogą nam pomóc m.in. zrozumieć fizykę i zasady funkcjonowania potężnych czarnych dziur. To niezwykle ważne dla przyszłości ludzkości i ewentualnych ekspedycji kosmicznych mających nastąpić w dłuższej perspektywie czasu.