ISS jeszcze posłuży! Misja stacji została przedłużona!

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znana także jako MSK albo ISS to projekt, w realizacji którego udział bierze wiele krajów z całego świata. Składa się ona z kilkunastu modułów, w których operuje na co dzień siedmiu członków załogi. Pierwotnie zakładano, że stacja najpóźniej w 2028 roku zostanie zdjęta z orbity na rzecz nowego przedsięwzięcia. Jak się jednak okazuje, jej misja została właśnie przedłużona!

ISS na orbicie przynajmniej do 2030 roku!

Zadaniem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest prowadzenie badań naukowych w warunkach mikrograwitacji, które są niemożliwe do osiągnięcia w naturalny sposób na powierzchni Ziemi. W warunkach orbitalnych sprawdzane są między innymi reakcje na nie ludzkiego organizmu czy też różne metody prowadzenia upraw w przestrzeni kosmicznej. Dzięki analizom naukowcy mogą na przykład opracowywać metody samowystarczalności człowieka w warunkach pozaziemskich.

Czytaj też: Czy można chronić się przez Pegasusem? Pomóc mogą narzędzia Amnesty International

ISS jest miejscem pracy naukowców od ponad 20 lat. W międzyczasie budowę własnej stacji kosmicznej rozpoczęły Chiny. Pojawił się także projekt zbudowania podobnego obiektu orbitalnego przez trzy koncerny – Blue Origin Jeffa Bezosa, Northrop Grumman oraz Nanoracks. Właśnie na pokład takiej komercyjnej stacji swoich naukowców chciałaby przenieść NASA. Mówi się, że ów projekt mógłby zostać zrealizowany pod koniec lat dwudziestych XXI wieku.

Być może to właśnie jeden z powodów, dla których administracja prezydenta Bidena zdecydowała się przedłużyć finansowanie ISS do co najmniej 2030 r. Dla Amerykanów bowiem ważną kwestią jest to, by zapewnić ciągłą obecność człowieka na orbicie. Administrator NASA – Bill Nelson – w następujący sposób wypowiada się w temacie kontynuacji misji ISS:

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest latarnią morską pokojowej, międzynarodowej współpracy naukowej i od ponad 20 lat przynosi ogromne osiągnięcia naukowe, edukacyjne i technologiczne z korzyścią dla ludzkości. Cieszę się, że administracja Biden-Harris zobowiązała się do kontynuowania działalności stacji do 2030 roku. Ciągły udział Stanów Zjednoczonych w ISS zwiększy innowacyjność i konkurencyjność, a także rozwinie badania i technologię niezbędną do wysłania kolejnej ekspedycji na Księżyc w ramach programu Artemis NASA i utoruje drogę do wysłania pierwszej misji ludzi na Marsa. Ponieważ coraz więcej narodów jest aktywnych w kosmosie, ważniejsze niż kiedykolwiek jest to, aby Stany Zjednoczone nadal przewodziły światu w rosnących sojuszach międzynarodowych oraz modelowaniu zasad i norm dla pokojowego i odpowiedzialnego korzystania z przestrzeni kosmicznej.

A jakie jest Wasze zdanie w tej kwestii? Czy sądzicie, że póki co misja ISS powinna być kontynuowana? Podyskutujmy w komentarzach!