Niesamowite widowisko na dnie oceanu sfilmowane przez naukowców!

U wybrzeży Chile i Peru, na zachodnim skraju Ameryki Południowej, w głębinach Oceanu Spokojnego rozciąga się region znany jako obrzeże Chile. To tutaj trzy płyty tektoniczne wchodzą pod płytę kontynentalną, tworząc strefę intensywnej aktywności wulkanicznej i hydrotermalnej. Miejsce to, niezwykle bogate w minerały i ciepło wydobywające się spod dna morskiego, stwarza unikalne warunki do rozwoju nietypowych ekosystemów głębinowych.

Od 11 października zespół naukowców z różnych krajów, prowadzony przez Jeffreya Marlowa z Boston University, Patricię Esquete z University of Aveiro i Eulogio Soto z Universidad de Valparaíso, eksploruje te podwodne krajobrazy. W ramach ekspedycji trwającej 55 dni naukowcy badają różnorodność i rozmieszczenie życia morskiego, które przystosowało się do ekstremalnych warunków panujących wokół źródeł hydrotermalnych.

Dzięki zaawansowanemu pojazdowi podwodnemu SuBastian badacze uzyskują wyjątkowe nagrania ukazujące nieznane dotąd sceny z głębin. Jeden z filmów pokazuje dno morskie pełne krabów pająkowatych i wieloszczetów Lamellibrachia, które tworzą strukturę przypominającą rafę, stanowiąc podstawę skomplikowanej sieci pokarmowej.

Ekspedycja na pokładzie statku badawczego Falkor potrwa do 5 grudnia. W miarę postępu badań naukowcy spodziewają się odkryć jeszcze więcej fascynujących danych, które pozwolą lepiej zrozumieć, jak niezwykłe ekosystemy rozwijają się w głębinach i jak ważną rolę odgrywają w morskiej bioróżnorodności.

Źródło: sciencealert.com

Czytaj też: Najstarsza kijanka na Ziemi była gigantycznym okazem?

Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E