Niesamowita proteza kończyny wykorzystuje AI

Naukowcy z Uniwersytetu Utah opracowali najbardziej zaawansowaną protezę opartą na sztucznej inteligencji, jaką kiedykolwiek stworzono. To skłoniło Ottobock, największego na świecie producenta protez, do współpracy z nimi w celu uruchomienia projektu na całym świecie.

„Nasze bioniczne laboratorium inżynieryjne LabBionic opracowało „Utah Bionic Leg”, najbardziej zaawansowaną bioniczną protezę nogi, jaką kiedykolwiek stworzono. Teraz nawiązaliśmy współpracę ze światowym liderem w branży protetycznej, aby udostępnić ją osobom z amputacjami kończyn dolnych „.  Pojawił się wpis uniwersytetu na Twitterze.

„Celem partnerstwa jest „udoskonalenie zdolności” poprzez połączenie zaawansowanych technologii. Takich jak robotyka, sztuczna inteligencja, inżynieria neuronowa z produkcją, usługami zdrowotnymi i opieką nad pacjentem”. Powiedział Tommaso Lenzi, profesor nadzwyczajny na Wydziale Inżynierii Mechanicznej uniwersytetu i dyrektor Bionic Engineering Lab.

Utah Bionic Leg łączy silniki, procesory i najnowocześniejszą sztuczną inteligencję, dając osobom po amputacji mobilność do wykonywania działań, które przeciętny człowiek może uznać za oczywiste.

„Jest to doskonała proteza kolana, nieporównywalna z żadnym obecnie dostępnym produktem” – powiedział Hans Georg Näder, właściciel i prezes zarządu Ottobock.

 Aby określić pozycję nogi w przestrzeni, stosuje się specjalnie zaprojektowane czujniki siły i momentu obrotowego, a także akcelerometry i żyroskopy. Według uniwersytetu czujniki te są połączone z procesorem komputerowym, który przekłada dane wejściowe czujników na ruchy stawów protetycznych.

„W oparciu o te dane w czasie rzeczywistym” noga dostarcza energię do silników w stawach, pozwalając im pomagać w chodzeniu, wstawaniu, chodzeniu po schodach lub manewrowaniu wokół przeszkód.

Czytaj także: Ta 'inteligentna’ proteza potrafi dostosowywać się do nierównego podłoża