Niepokoje w związku z przejęciem Activision przez Microsoft

Jak donosi Wall Street Journal czterech amerykańskich senatorów wysłało list do przewodniczącej Federalnej Komisji Handlu (FTC) Liny Khan, wyrażając zaniepokojenie przejęciem Activision Blizzard przez Microsoft za 68,7 miliarda dolarów.

Senatorów niepokoi to, że fuzja może zaszkodzić wysiłkom pociągnięcia kierownictwa Activision do odpowiedzialności. Chodzi o oskarżenia o nadużycia, molestowanie seksualne i dyskryminację, jakich mieli się dopuścić w zarządzanej przez siebie firmie. List zawiera również sugestię, że dyrektor generalny Activision, Bobby Kotick, będzie mógł pozostać na stanowisku do czasu sfinalizowania fuzji. Temat jego pozostania mógł być przedmiotem rozmów o fuzji.

„Ten brak odpowiedzialności, wbrew stanowisku akcjonariuszy, pracowników i opinii publicznej nawołującej do pociągnięcia Koticka do odpowiedzialności, byłby niedopuszczalnym skutkiem proponowanego przejęcia Microsoftu” – czytamy w liście senatorów.

Wiceprezes firmy Microsoft i główna radca prawna Lisa Tanzi w odpowiedzi na prośbę o komentarz powiedziała serwisowi Ars Technika. „Kultura w miejscu pracy jest kluczowym priorytetem dla Microsoftu. Będziemy konstruktywnie angażować się w kwestie związane ze związkami zawodowymi i będziemy dalej omawiać to wszystko z Federalną Komisją Handlu.”

Temat fuzji był także przedmiotem listu otwartego. Grupa 15 organizacji zajmujących się polityką publiczną, w tym Public Citizen i Communication Workers of America, wysłała do FTC. Wezwała w nim agencję do zbadania transakcji, która według grupy „pasuje do niepokojącego wzorca koncentracji w branży gier.”

„Pochłaniając inne duże studio gier i wydawcę, Microsoft zwiększy swoją zdolność do kontrolowania treści i własnych preferencji. Kosztem konkurentów rynkowych” – napisano w tym liście.

Na te zarzuty odpowiedział dyrektor generalny Microsoft Satya Nadella, który sądzi, że FTC nie zablokuje proponowanej fuzji ze względów antymonopolowych. Według niego połączona firma nadal nie będzie miała pozycji kontrolującej rynek na rozdrobnionym rynku gier. „Nawet po tym przejęciu będziemy numerem trzecim z niskim udziałem nastolatków w rynku” – powiedział dla Financial Times w lutym Nadella.

Czytaj także: Microsoft kupił Activision Blizzard!