Japonia intensywnie pracuje nad 6G

Japoński rząd zorganizował i wspiera grupę firm, które zajmują się rozwiązaniami technologicznymi obejmującymi komunikację bezprzewodową szóstej generacji.

Jak donosi serwis Nikkei Asia, do konsorcjum, w którym obecne są już takie firmy jak, m. in. NTT Docomo, KDDI, SoftBank Group i Rakuten Mobile dołączyły właśnie Toyota Motor, NEC i kilka innych.

Grupa będzie pracować nad konkretnymi wymaganiami dla poszczególnych dziedzin i zastosowań. Konsorcjum Promocyjne Beyond 5G, w którym obecne jest także japońskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komunikacji apeluje o osiągnięcie wspólnych celów przez firmy na całym świecie. Tak aby zagwarantować, że łączność 6G będzie bezpieczna i niezawodna.

Według Uniwersytetu Tokijskiego, obszary życia, które mogłyby skorzystać na 6G, obejmują komunikację, rozrywkę i opiekę zdrowotną. W tej ostatniej wbudowane czujniki o niskiej mocy mogą przekazywać lekarzom dane dotyczące zdrowia w czasie rzeczywistym. A także system reagowania na katastrofy. Ponieważ integracja z platformami satelitarnymi oznacza, że ​​jeśli naziemna- infrastruktura jest uszkodzona, niezbędna komunikacja może być utrzymana. Jest to szczególnie ważne w krajach takich jak Japonia, gdzie trzęsienia ziemi, tsunami, powodzie i wulkany są bardzo realnymi zagrożeniami.

Wiele innych krajów, w tym Korea Południowa, Chiny, Stany Zjednoczone oraz Unia Europejska również uruchomiło projekty, programy i sojusze w celu wypracowania uniwersalnych ram 6G.

Pierwsze standardy dla 6G będą gotowe do 2026 roku. Oczekuje się, że nowa łączność zadebiutuje w latach 30. obecnego wieku. Będzie ponad 10 razy szybsze niż obecnie stosowana bezprzewodowa piąta generacja.

Czytaj także: TOP 5 – najlepsze plenerowe gry mobilne