Naukowcy stworzyli „inteligentną” insulinę

Zdaniem naukowców nowa insulina może oznaczać mniej zastrzyków i lepszą kontrolę poziomu cukru we krwi – zarówno wzrostów, jak i spadków – u pacjentów z cukrzycą.

Naukowcy stworzyli to, co niektórzy nazywają „świętym Graalem” w leczeniu cukrzycy czyli insulinę, która wie, kiedy się włączyć i wyłączyć.

Ta „inteligentna” insulina obiecuje zmniejszyć nieustanną żonglerkę, której doświadczają osoby z cukrzycą, utrzymując poziom cukru we krwi w bezpiecznym zakresie, a jednocześnie zapobiegając niebezpiecznym spadkom, które mogą prowadzić do drgawek, utraty przytomności, a nawet śmierci.

– Nowa insulina opracowana przez zespół kierowany przez Ritę Slaaby z Novo Nordisk w Danii jest zupełnie inna. Ta insulina, zwana NNC2215, została zaprojektowana z molekularnym „przełącznikiem”. Gdy poziom glukozy wzrasta, insulina się aktywuje. Gdy poziom glukozy spada, wyłącza się – czytamy na portalu.

Jak podają badacze w testach na zwierzętach NNC2215 skutecznie obniżała poziom cukru we krwi – i bez spadków, które często następują po tradycyjnych zastrzykach insuliny.

Rozwój insuliny reagującej na glukozę (GRI) od dawna jest postrzegany jako przyszłość leczenia cukrzycy. W przeciwieństwie do tradycyjnej insuliny, która działa w sztywny i stały sposób, GRI dostosowuje się do potrzeb organizmu w czasie rzeczywistym.

Badania na zwierzętach

Dodając makrocykl wiążący glukozę i glukozyd do cząsteczki insuliny, zespół badawczy stworzył przełącznik zależny od glukozy. W badaniach laboratoryjnych naukowcy zaobserwowali 3,2-krotny wzrost aktywności insuliny, gdy poziom glukozy wzrósł z 3 do 20 mM. Zakres ten obejmuje wahania obserwowane w cukrzycy.

Szczury chore na cukrzycę leczone NNC2215 wykazały lepszą kontrolę nad wahaniami poziomu cukru we krwi bez doświadczania niebezpiecznych spadków poziomu glukozy. W jednym badaniu testy tolerancji glukozy u szczurów wykazały, że NNC2215 może zmniejszyć skoki poziomu cukru we krwi po posiłku, naśladując naturalny wzrost aktywności insuliny występujący u zdrowych osób. Podobne wyniki odnotowano w eksperymentach z udziałem świń.

– Konjugaty insuliny o właściwościach takich jak NNC2215 rokują nadzieję na poprawę leczenia cukrzycy poprzez potencjalne obniżenie ryzyka hipoglikemii i częściowe pokrycie zapotrzebowania na szybko działającą insulinę w czasie posiłków. Połączenie tych dwóch cech powinno umożliwić bardziej agresywne miareczkowanie insuliny w porównaniu z obecnymi terapiami insulinowymi w celu osiągnięcia prawidłowego poziomu glukozy bez zwiększania ryzyka hipoglikemii. Mogłoby to poprawić zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe ryzyko i powikłania związane z cukrzycą – napisali naukowcy w swoim badaniu.

To nowe podejście może fundamentalnie zmienić sposób stosowania insuliny. W przyszłości pacjenci mogą potrzebować wstrzykiwać tę inteligentną insulinę tylko raz w tygodniu, zamiast kilka razy dziennie. Wiele powikłań związanych z cukrzycą wynika z tego, że pacjenci nie stosują się do tego ścisłego schematu. Jednak dzięki GRI ciężar zarządzania poziomem cukru we krwi mógłby zostać zdjęty z barków pacjentów.

Naukowcy wciąż muszą dopracować insulinę, aby zapewnić jej niezawodne działanie w szerokim zakresie poziomów cukru we krwi, ponieważ nie wszyscy pacjenci z cukrzycą mają takie same potrzeby.

Źródło: zmescience.com

Czytaj też: Archeolodzy odkryli grobowiec ze szczątkami dwunastu osób w Petrze

Grafika tytułowa: Towfiqu Barbhuiya / Unsplash