Francja przetestuje rakietę wielokrotnego użytku z polskim silnikiem

Francuska agencja kosmiczna CNES rozpocznie w 2025 roku testy w locie małej, wielokrotnego użytku rakiety demonstracyjnej o nazwie FROG-H.

W 2017 r. CNES uruchomiło swój projekt demonstracyjny Rocket for GNC (FROG), którego celem było przetestowanie algorytmów lądowania dla wielokrotnego użytku pojazdów startowych. Według CNES projekt FROG pozwolił „kilku zespołom entuzjastów” na równoległe opracowywanie i testowanie swoich rozwiązań, co umożliwiło zwinne podejście do rozwoju.

Pierwszym pojazdem testowym projektu FROG był 2,5-metrowy demonstrator FROG-T, który był napędzany silnikiem turboodrzutowym. Pierwszy lot testowy demonstratora FROG-T odbył się w maju 2019 r. Łącznie CNES wykonało pięć lotów FROG-T, a pojazd osiągnął maksymalną wysokość 30 metrów – czytamy na portalu.

W grudniu 2022 r. CNES ukończyło szczegółową definicję FROG-H, ulepszonego demonstratora, który będzie miał 3,6 metra wysokości. Demonstrator będzie napędzany jednosilnikowym silnikiem rakietowym opracowywanym przez Instytut Lotnictwa Łukasiewicz w Polsce na podstawie umowy Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Głównym celem modernizacji FROG-H jest umożliwienie przeprowadzenia projektu w warunkach bardziej reprezentatywnych dla wielokrotnego użytku rakiety wspomagającej „z punktu widzenia napędu”.

Oczekuje się, że inauguracyjny lot FROG-H odbędzie się na początku 2025 r. CNES zamierza również ukończyć początkowy lot testowy demonstratora rakiety wielokrotnego użytku Callisto w 2025 r. Callisto to wspólny wysiłek CNES, DLR i JAXA. Celem projektu jest osiągnięcie przez pojazd wysokości 20 kilometrów i bezpieczny powrót na lądowisko w miejscu startu. 13-metrowy demonstrator rakiety wielokrotnego użytku zostanie wystrzelony z Gujańskiego Centrum Kosmicznego.

Źródło: europeanspaceflight.com

Czytaj też: AROBS Polska i AROBS Engineering opracują nowoczesną jednostkę kontrolną dla ESA

Grafika tytułowa: David Torres / Unsplash