Naukowcy opracowali niedrogi, szybki test krwi na raka mózgu!

Naukowcy z University of Notre Dame opracowali nowatorskie, zautomatyzowane urządzenie, które potrafi zdiagnozować glejaka wielopostaciowego, szybko rozwijającego się i nieuleczalnego raka mózgu, w czasie krótszym niż godzina.

Jak przypomina portal branżowy przeciętny pacjent u którego zdiagnozowano glejaka wielopostaciowego przeżywa 12–18 miesięcy od momentu jego wykrycia.

Podstawą diagnostyki jest biochip, który wykorzystuje technologię elektrokinetyczną do wykrywania biomarkerów, czyli aktywnych receptorów naskórkowego czynnika wzrostu (EGFR), których nadmierna ekspresja występuje w niektórych typach nowotworów, takich jak glejak, i w pęcherzykach zewnątrzkomórkowych.

Pęcherzyki pozakomórkowe lub eksosomy to wyjątkowe nanocząsteczki wydzielane przez komórki. Są duże – 10 do 50 razy większe niż cząsteczka – i mają słaby ładunek. Nasza technologia została specjalnie zaprojektowana dla tych nanocząsteczek, wykorzystując ich cechy na naszą korzyść – powiedział Hsueh-Chia Chang, profesor chemii i inżynierii biomolekularnej Bayera na Notre Dame i główny autor badania.

Tanie i szybkie testy

W sumie urządzenie składa się z trzech części: interfejsu automatyzacji, prototypu przenośnej maszyny, która podaje materiały do przeprowadzenia testu i bioczipa. Każdy test wymaga nowego bioczipa, ale interfejs automatyzacji i prototyp są wielokrotnego użytku. Wykonanie jednego testu zajmuje mniej niż godzinę i wymaga tylko 100 mikrolitrów krwi. Koszt produkcji każdego biochipa wynosi mniej niż 2 dolary w materiałach.

Chociaż to urządzenie diagnostyczne zostało opracowane dla glejaka, naukowcy twierdzą, że można je dostosować do innych typów biologicznych nanocząsteczek. Otwiera to możliwość wykrywania przez technologię wielu różnych biomarkerów innych chorób. Chang powiedział, że zespół bada technologię w celu diagnozowania raka trzustki i potencjalnie innych zaburzeń, takich jak choroby układu krążenia, demencja i padaczka.

Badanie naukowców zostało opublikowane w Communications Biology.

Źródło: scitechupdates.com

Czytaj też: Pasujące ślady dinozaurów po obu stronach Atlantyku!

Grafika tytułowa: Robina Weermeijer / Unsplash