Naukowcy odkryli w kosmosie niezwykły obiekt!

Krzyż Einsteina, znany także jako krzyż ciemnej materii, to pojęcie związane z astrofizyką i zjawiskami grawitacyjnymi. Jest to zniekształcenie obrazu odległych galaktyk, spowodowane grawitacyjnym zakrzywieniem światła, które jest obserwowane przez teleskopy na Ziemi.

Grupa naukowców pod przewodnictwem Aleksandra Cikota z amerykańskiego instytutu NOIRLabAstro odkryła krzyż Einsteina. Obiekt nazwano DESI-253.2534+26.8843 i jest to najnowszy z niewielkiej grupy odkrytych do tej pory obiektów tego typu. To nieczęsty i wyjątkowo spektakularny sposób soczewkowania grawitacyjnego.

Wyjątkowy krzyż Einsteina

Krzyż początkowo nie dał się „uchwycić”. Badacze po raz pierwszy zauważyli zjawisko w 2021 roku, ale finalne zdjęcie udało się dopiero wykonać w maju 2023 roku przy pomocy należącego do ESO teleskopu VLT (Very Large Telescope) w Chile.

Jak tłumaczą naukowcy krzyż Einsteina to szczególny przypadek soczewki grawitacyjnej. A mianowicie obraz odległego obiektu – w tym przypadku galaktyki – zostaje czterokrotnie zwielokrotniony w polu grawitacyjnym innego obiektu, tworząc wzór na kształt krzyża.

Na fotografiach możemy zobaczyć cztery „odbicia” białej (odległej) galaktyki i znajdującą się w centrum galaktykę o pomarańczowym zabarwieniu, której potężne pole grawitacyjne odpowiada za powstanie soczewkowania. To jeden z ciekawszych przykładów zjawiska, które swoją nazwę zaczerpnęło od nazwiska genialnego naukowca – czytamy na portalu.

Naukowcy zwracają uwagę, że niekiedy światło soczewkowanego obiektu nie zostaje zwielokrotnione, ale rozciągnięte wokół soczewki. Takie zjawiska udało się już zaobserwować i nazywamy je pierścieniem Einsteina.

Do dzisiaj zadajemy sobie jedno zasadnicze pytanie. Jak Albert Einstein zdołał przewidzieć istnienie zjawisk, które po ponad 100 latach wciąż zachwycają naukowców?

Czytaj też: Kometa przypominająca statek kosmiczny zbliży się do Ziemi

Źródło: next.gazeta.pl

Grafika tytułowa: Frantisek Duris / Unsplash