Nastolatek śledzi odrzutowce oligarchów

Jack Sweeney, znany z tropienia podróży lotniczych Elona Muska, po agresji Rosji na Ukrainę zaczął obserwować na Twitterze prywatne odrzutowce rosyjskich miliarderów i potentatów.

Na nowym koncie utworzonym w weekend, 19-latek z Florydy śledzi 21 osób, zgromadził już prawie 170 tysięcy obserwujących.

Przykładowo – według nowego konta @RuOligarchJets, od poniedziałku prywatne odrzutowce i helikoptery Romana Abramowicza, właściciela (jeszcze) Chelsea Football Club, startowały i lądowały m. in.  w Moskwie, Baku, Saint Kitts i Nevis i Dubaju.

Oprócz śledzenia tras przelotów Sweeney analizuje również inne parametry, w tym zużycie paliwa i koszty. Jet LX-RAY Abramowicza, który wylądował w Baku, miał czas lotu 2 godziny i 27 minut, zużył 3767 kg paliwa do silników odrzutowych, które kosztowało 6369 USD i wyemitował 13 ton CO2.

Według  Sweeneya odrzutowce i helikoptery Aleksandra Abramowa – magnata stalowego, startowały i lądowały w miejscach rozsianych po całym świecie, w tym w Londynie, Seszelach, Antigui i Barbudy oraz Abu Zabi.

Lotniczy obserwator zaczął również śledzić trasy lotów samolotów i odrzutowców należących do rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. W zeszłym tygodniu uruchomił @PutinJet, ale dodał zastrzeżenie, mówiąc: „Nie oczekuj jednak, że będzie to zbyt dokładne, jest tuzin rosyjskich samolotów VIP, a zasięg ADS-B [Automatic Dependent Surveillance Broadcast] nie jest świetny w Rosji ”.

Oprócz rosyjskiego prezydenta i oligarchów Sweeney stworzył kolejnych 16 innych automatycznych kont na Twitterze. Śledzą one ruchy lotnicze bogatych i sławnych, w tym współzałożyciela Microsoftu Billa Gatesa i rapera Drake’a.

Czytaj także: Roskosmos liczy na współpracę z Chinami