Rocket Lab ma zlecenie od Sił Kosmicznych USA

Rocket Lab zdobywa kontrakt o wartości 14,4 miliona dolarów na uruchomienie eksperymentu w ramach programu testów kosmicznych.

Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych przyznały Rocket Lab kontrakt o wartości 14,4 miliona dolarów na uruchomienie eksperymentu na bardzo niskiej orbicie okołoziemskiej w ramach programu testów kosmicznych.

Oficjalnie podaje się, że program testów kosmicznych prowadzony przez Siły Kosmiczne ułatwia realizowanie eksperymentów w przestrzeni kosmicznej, które mogą być przydatne pod względem wojskowym.  

Przewiduje się, że misja o nazwie STP-S30 wystartuje w 2026 r. na małej wyrzutni Rocket Lab Electron z regionalnego portu kosmicznego w ośrodku NASA Wallops Flight Facility w Wirginii. 

Satelita w kształcie dysku

Na orbitę zostanie wystrzelony 200-kilogramowy ładunek STP-S30. Jest to nowy projekt małego satelity o nazwie DiskSat – czyli satelity w kształcie płyty, o średnicy około 40 cali i grubości jednego cala. DiskSat został opracowany przy wsparciu finansowym NASA przez Aerospace Corp. jako możliwa alternatywa dla standardu Cubesat. Siły Kosmiczne zapewniają wsparcie w zakresie startów i operacji orbitalnych na mocy umowy z NASA.

DiskSat zademonstruje trwały lot na orbicie VLEO (bardzo niska orbita okołoziemska) i przetestuje unikalną magistralę satelitarną w kształcie dysku o średnicy 40 cali, zaprojektowaną w celu zwiększenia trwałości na orbicie – podało wojsko, cytowane przez portal.

VLEO to orbita interesująca do obrazowania satelitów, monitorowania komunikacji i pomiarów atmosferycznych. 

Inżynierowie z branży lotniczej zaprojektowali DiskSat z myślą o małych pojazdach nośnych. Projekt opiera się na pojemności ładunku rakiety Electron firmy Rocket Lab, ale można go zmodyfikować, aby pasował do pojazdów nośnych o większej średnicy. 

Według NASA kształt płyty DiskSat mógłby zapewnić większą moc i większą powierzchnię dla instrumentów, zapewniając więcej zastosowań dla małych statków kosmicznych. W celu wystrzelenia wiele DiskSatów można ułożyć je w stosy, aby zmieściły się w owiewce rakiety nośnej i rozmieszczać je pojedynczo po dotarciu rakiety nośnej na orbitę, czytamy także.

Rocket Lab zostało wybrane do wystrzelenia tej misji w ramach pojazdu kontraktowego OSP-4 w ramach programu usług orbitalnych prowadzonego przez Dowództwo Systemów Kosmicznych. Firmy startowe wybrane do misji OSP-4 muszą być gotowe do wystrzelenia w ciągu 24 miesięcy od przyznania zamówienia.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Max Space i „nadmuchiwane” moduły stacji kosmicznej

Grafika tytułowa: Allison Saeng