Działalność człowieka i nowa epoka na Księżycu
Zdaniem naukowców w związku z działalnością człowieka na Srebrnym Globie możemy już mówić o nowej epoce geologicznej – antropocenie księżycowym.
Naukowcy z Uniwersytetu Kansas w Stanach Zjednoczonych uznali, że nowa epoka na Księżycu jest związana z rozpoczęciem na jej powierzchni działalności człowieka. Od kiedy więc należy mierzyć czas?
Początek tej epoki przypada na rok 1959. To właśnie wtedy Rosjanie (8 września) wystrzelili w kosmos sondę Łuna-2. Była ona wyposażona w różne instrumenty, w tym detektory promieniowania, liczniki Geigera-Müllera, termometry, magnetometry i inne przyrządy do pomiaru różnych parametrów. Po przeprowadzeniu wstępnych badań z orbity, 13 września 1959 roku uderzyła w powierzchnię Srebrnego Globu w rejonie Mare Serenitatis (Morza Jasności).
Od tamtego czasu na Księżyc wysłano ponad sto różnego rodzaju misji, zarówno załogowych, jak i bezzałogowych. Nie wszystkie z nich zakończyły się sukcesem, ale każda z nich miała wpływ na środowisko księżycowe – czytamy na portalu.
Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Kansas na powierzchni Księżyca zachodzą zmiany właśnie za sprawą działalności człowieka. Wyniki badań opublikowali w magazynie „Nature Geoscience”.
Dyskusja na temat nowej epoki na Księżycu bardzo przypomina tę o antropocenie na Ziemi – wymaga badań wpływu człowieka na środowisko naturalne – powiedział dr Justin Holcomb, główny autor publikacji i archeolog z Kansas Geological Survey, jednostki naukowo-badawczej na Uniwersytecie Kansas.
Naukowcy wciąż spierają się, kiedy rozpoczął się antropocen na Ziemi. Jednym z potencjalnych kandydatów jest okres rewolucji przemysłowej, co oznaczałoby, że antropocen zaczął się w XVIII lub XIX wieku. Inni sugerują, że kluczowym punktem jest próba jądrowa z 1945 roku, która wprowadziła do środowiska szereg nowych substancji, w tym radioaktywnych izotopów. W 2016 roku Międzynarodowa Komisja Stratigrafii (ICS) utworzyła podkomisję do zbadania tej kwestii.
Zdaniem dr Holcomba antropocen na Księżycu również już się rozpoczął.
Chcemy zapobiec ogromnym zniszczeniom naszego satelity lub opóźnić ich wystąpienie. Mam nadzieję, że koncepcja księżycowego antropocenu pomoże obalić mit, że ludzkość ma niewielki wpływ na środowisko Księżyca. Jednym z najbardziej widocznych efektów działalności człowieka jest przemieszczanie regolitu – warstwy zwietrzałej, luźnej skały na powierzchni Księżyca. Zazwyczaj ten proces powodują uderzenia meteoroidów i ruchy masowe. Jednak łaziki, lądowniki i obecność ludzi znacząco wpływają na naruszenie regolitu – powiedział naukowiec.
Jego zdaniem wyścig kosmiczny przyspiesza, a zatem krajobraz księżycowy zasadniczo zmieni się w ciągu najbliższych 50 lat.
Źródło: wp.pl
Czytaj też: NASA przetestowała w kosmosie laserowy system komunikacji
Grafika tytułowa: Nicolas Thomas / Unsplash