NASA gotowa na załogową misję na Księżyc

Amerykańska agencja kosmiczna wystrzeliła megarakietę SLS (Space Launch System) na orbitę w ramach misji Artemis I 16 listopada ubiegłego roku.

Teraz NASA oświadczyła, że najpotężniejsza rakieta operacyjna na świecie, jest gotowa do wystrzelenia astronautów. Podróż w ramach misji Artemis II ma nastąpić w 2024 roku.

Po licznych opóźnieniach rakieta wysłała kapsułę Orion bez załogi w 25-dniową podróż wokół Księżyca i z powrotem. Misja zakończyła się powodzeniem i udanym wodowaniem na Oceanie Spokojnym 11 grudnia.

Czytaj także: Artemis I wciąż uziemiona

Wstępna ocena NASA dotycząca osiągów wysłanej SLS wykazała, że ​​rakieta działała pomyślnie i spełniała wszystkie zamierzone funkcje. Od tego czasu NASA przestudiowała dane i po raz kolejny przyznali SLS wysoką ocenę za powodzenie misji.

W swoim oświadczeniu NASA mówi, że „opierając się na ocenie przeprowadzonej wkrótce po starcie, wstępne dane po locie wskazują, że wszystkie systemy SLS działały zgodnie z założeniami. Projekty są gotowe do obsługi lotu z załogą – Artemis II”.

„Zespół analiz po locie będzie kontynuował przeglądanie danych i sporządzanie raportów końcowych” – dodano w oświadczeniu.

Poziomy ciągu czterech silników RS-25 na podstawowym stopniu SLS mieściły się w granicach 0,5 procent oczekiwanych wartości.

Naukowcy z NASA czerpali z wielu danych, w tym nagrań z kamery ze startu, które łącznie zawierały około 31 terabajtów danych. „Liczne widoki rakiety Artemis I, w tym separacja dopalacza rakiety na paliwo stałe i separacja pośredniej fazy napędu kriogenicznego (ICPS), dostarczyły danych obrazowych, które pomogły nam ocenić, jak SLS działał od startu do wznoszenia i separacji”. Powiedział Beth St. Peter, lider integracji obrazów SLS.

Artemis II przeprowadzi podobną podróż jak Artemis I, z kilkoma kluczowymi różnicami. Misja wyśle ​​astronautów NASA na mniej więcej 10-dniową misję wokół Księżyca i z powrotem. Największy nacisk zostanie położony na bezpieczeństwie załogi.