Naprawa genów? Gdański naukowiec współodkrywcą nieznanego wcześniej mechanizmu!

Współodkrywcą nieznanego wcześniej mechanizmu naprawy DNA przez komórki jest dr Bartłomiej Tomasik z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Odkrycie to ma kluczowe znaczenie dla powstawania, a także terapii nowotworów.

Doktor Bartłomiej Tomasik jest współautorem artykułu pt. „Dynamics of the DYNLL1–MRE11 complex regulate DNA end resection and recruitment of Shieldin to DSBs” opublikowanego w czasopiśmie Nature Structural & Molecular Biology.

Gdański Uniwersytet Medyczny podał, że praca opisuje nieznany dotąd mechanizm naprawy pęknięć dwuniciowych w DNA, w który zaangażowane są białka DYNLL1, MRE11 oraz kompleks białkowy Shieldin. Badacze zwracają uwagę na to, że opisany mechanizm może odgrywać istotną rolę u chorych leczonych inhibitorami PARP.

Wiadomo, że uszkodzenia DNA mogą czasami prowadzić do groźnych mutacji, które z czasem stać się powodem nowotworu.

Artykuł powstał we współpracy z naukowcami z zespołu prof. Dipanjana Chowdhury’ego z Harvard Medical School oraz Dana-Farber Cancer Institute. Pracowałem w zespole Profesora w latach 2020-2021 w ramach stażu podoktorskiego realizowanego m.in. dzięki wsparciu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej i programowi im. prof. Walczaka. Moją rolą w powyższej pracy było przede wszystkim wytworzenie stabilnych linii komórkowych w oparciu o technikę CRISPR/Cas9, pozwalającą na selektywną edycję genomu – wyjaśnia dr Bartłomiej Tomasik, cytowany przez GUM.

Uczelnia poinformowała także, że dr Bartłomiej Tomasik jest współkoordynatorem zespołu badawczego IDUB („Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”) zajmującego się biologicznymi i fizycznymi aspektami promieniowania jonizującego oraz ich przełożeniem na praktykę kliniczną. Grupa ta aktywnie poszukuje obecnie partnerów do dalszych działań naukowych.

GUM mat.pras., naukawpolsce.pl

Czytaj też: Naukowcy odkryli prawdziwą przyczynę starzenia się. To nie „kumulacja uszkodzeń”!

Grafika tytułowa: Sangharsh Lohakare / Unsplash