Nanostruktury znalezione w głębinach morskich generują energię bez życia?

Głęboko w Oceanie Spokojnym – prawie 6000 metrów w głąb Rowu Mariańskiego – ukryta jest grupa kominów hydrotermalnych, które mogą dostarczyć istotnych wskazówek na temat tego, jak powstało życie na Ziemi.

Takie wnioski płyną z nowego badania przeprowadzonego przez zespół z Riken Scientific Research Institute i Tokyo Institute of Technology w Japonii. Ta grupa kominów hydrotermalnych wyróżnia się tym, że jest w stanie wytwarzać energię bez udziału żywych komórek.

Życie czy energia?

Naukowcy znaleźli nanostruktury wokół otworów wentylacyjnych, które mogą działać jako selektywne kanały jonowe, co oznacza, że działają one trochę jak podwodne filtry – przepuszczają pewne rodzaje naładowanych cząstek, blokując inne. Dzięki tej selekcji można wytworzyć niewielką, ale znaczącą różnicę napięcia, podobnie jak w przypadku kanałów organicznych w błonach naszych własnych komórek. Brak materiału organicznego w tym przypadku sugeruje, że wytwarzanie energii – znane jako osmotyczna konwersja energii – mogło powstać na Ziemi przed powstaniem życia, zapewniając odpowiednie środowisko do powstania żywych komórek.

Pochodzenie życia na Ziemii

Samorzutne powstawanie kanałów jonowych odkrytych w głębinowych kominach hydrotermalnych ma bezpośrednie implikacje dla pochodzenia życia na Ziemi i poza nią – powiedział biochemik Ryuhei Nakamura z Riken.

Kominy hydrotermalne to słabe punkty, w których podgrzana magmą woda, przesiąkła do skorupy ziemskiej, ponownie wypływa do oceanu. Ta odzyskana woda jest pełna minerałów i energii, dlatego naukowcy uważają, że głębinowe kominy hydrotermalne mogą odgrywać rolę w początkach życia – czytamy na portalu.

Otwory wentylacyjne objęte niniejszym badaniem składają się ze złożonej mieszanki minerałów, co czyni je szczególnie interesującymi do celów badawczych.

Poza początkami życia, odkrycia te mogą pomóc w pozyskiwaniu niebieskiej energii – procesie elektrowni, w którym energia osmotyczna jest wykorzystywana do generowania energii elektrycznej z różnic między wodą słoną a słodką. Biorąc kilka wskazówek od natury, możemy być w stanie poprawić wydajność, przystępność cenową i przyjazność dla środowiska tych technik.

Badania opublikowano w czasopiśmie Nature Communications.

Źródło: sciencealert.com

Czytaj też: Znaleziono żywe mikroby zamknięte w skałach na dwa miliardy lat

Grafika tytułowa: Sascha Thiele / PEXELS