Najstarsza meduza odkryta w Kanadzie!
Naukowcy z Kanady odkryli najstarszą spośród znanych meduz na Ziemi, która żyła około 500 milionów lat temu. To niesamowite, że udało się dostrzec jej szczegóły w kambryjskim zapisie kopalnym!
W czasie kambryjskiego zapisu kopalnego zachodziło wyjątkowo szybkie zróżnicowanie form życia na Ziemi, co nazywa się wybuchem kambryjskim. Jest to pierwszy okres ery paleozoicznej, trwający od około 541 milionów lat do około 485 milionów lat temu.
Joe Moysiuk z Uniwersytetu w Toronto oraz jego zespół przeprowadzili badania nad skamieniałościami pochodzącymi z kambryjskich łupków z Burgess. Szczególnie fascynująca jest Burgessomedusa phasmiformis – najstarsza meduza znana nauce, która swobodnie pływała, odnaleziona w zapisie kopalnym sprzed 505 milionów lat.
Analizy, których wyniki zostały opublikowane w „Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences”, ujawniły, że to stworzenie miało około 20 cm wysokości, a na spodzie ciała miało aż 90 krótkich, palczastych struktur, przypominających „macki”. Dzięki nim meduza mogła polować na znacznie większe zdobycze. Naukowcy zdołali nawet dostrzec drobne anatomiczne szczegóły tego niezwykłego stworzenia z dawnych czasów.
Chociaż uważa się, że meduzy są jedną z najwcześniejszych grup zwierząt, niezwykle trudno je zidentyfikować w kambryjskim zapisie kopalnym – powiedział Moysiuk. Odkrycie jego zespołu może jednak pomóc w odnalezieniu odpowiedzi na niektóre pytania dotyczące rozwoju tych stworzeń.
Czytaj też: Niezwykłe odkrycie zoologów w USA!
Źródło: wp.pl
Grafika tytułowa: Florian Olivo / Unsplash