Na ISS zamontowano na stałe polskie urządzenie
Podczas pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej astronauta Marcus Wandt przeprowadził badanie z wykorzystaniem polskiego urządzenia monitorującego pracę mózgu. Stało się ono stałym wyposażeniem stacji.
Jak tłumaczy Wojciech Broniatowski dyrektor operacyjny polskiej firmy Cortivision z Lublina, urządzenie o nazwie spektroskop bada relatywne zmiany stężenia tlenu we krwi, która przepływa przez różne obszary mózgu. Szwedzki astronauta został zbadany po raz pierwszy przed lotem w kosmos i po raz drugi w trakcie pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Teraz jeszcze czeka go trzecie badanie na Ziemi po powrocie z orbity.
Liderem eksperymentu, w którym wykorzystano Spektroskop, jest KTH Royal Institute of Technology w Sztokholmie.
Pośród kilku eksperymentów, które Marcus wykonał na orbicie był także eksperyment autorstwa KTH, przy którym pomagaliśmy technicznie, z wykorzystaniem naszego sprzętu. Eksperyment ten wykorzystywał nasz funkcjonalny spektroskop bliskiej podczerwieni – urządzenie, które sami produkujemy w Polsce i sprzedajemy na cały świat do jednostek naukowych. Sam spektroskop jest urządzeniem naukowym, które umożliwia badanie aktywności mózgu w sposób nieinwazyjny. Zaletami naszego produktu, które umożliwiły wykorzystanie go w kosmosie jest jego mobilność, i niewielki rozmiar – powiedział Broniatowski, cytowany przez portal.
Urządzenie było już wykorzystywane podczas misji Ax-2 w ubiegłym roku, ale teraz stanowi ono stałe wyposażenie ISS.
Najnowszy eksperyment, który był realizowany nosi nazwę „Orbital Architecture” i polegał na zbadaniu, czy i w jaki sposób zmienia się percepcja i poziom stresu astronauty w zależności od przestrzeni, w której on przybywa.
Misja Ax-3
Misja Ax-3 wystartowała 18 stycznia na pokładzie Falcona 9. Dowodził nią były astronauta NASA Michael López-Alegría, który również dowodził Ax-1 w 2022 r. Pilotem był Walter Villadei, oficer włoskich sił powietrznych. Alper Gezeravcı z Turcji i Marcus Wandt ze Szwecji byli specjalistami ds. misji. Warto dodać, że Marcus Wandt reprezentował Europejską Agencję Kosmiczną jako pierwszy astronauta w ramach krótkoterminowego projektu. Podczas ponad dwóch tygodni spędzonych na stacji cała czwórka przeprowadziła badania i działania edukacyjne.
Zła pogoda przedłużyła misję Axe-3 o prawie tydzień. Odłączenie statku od ISS zaplanowano na początek 3 lutego i lądowanie później tego samego dnia. Jednakże niesprzyjające warunki w miejscach wodowania opóźniły wydokowanie o kilka dni. Statek kosmiczny opuścił stację 7 lutego, rozpoczynając niezwykle długi dwudniowy tranzyt z powrotem na Ziemię.
Źródło: space24.pl
Czytaj też: SpaceX ściągnie z orbity starsze Starlinki
Grafika tytułowa: NASA / Unsplash