Musk ujawnia zakup akcji Twittera, te rosną

Elon Musk , dyrektor generalny Tesli, 14 marca kupił pakiet akcji i jest obecnie właścicielem 9,2 procent Twittera. Tak wynika z opublikowanego dzisiaj formularza 13G, służącego do zgłaszania własności, które przekraczają 5% całkowitej emisji akcji firmy.

 Musk od dawna jest jednym z najbardziej znanych użytkowników Twittera. Ostatnio przeprowadził ankietę wśród swoich ponad 80 milionów obserwujących na temat przestrzegania przez platformę wolności słowa.

Dyrektor Tesli jest właścicielem 73,5 miliona akcji Twittera, wyceniając swój pasywny udział w spółce na 2,9 miliarda dolarów (na podstawie piątkowego zamknięcia). Akcje są własnością Elon Musk Revocable Trust.

Musk ostatnio publicznie kwestionował podejście Twittera do wolności słowa w ankiecie przeprowadzonej na jego koncie 25 marca. „Wolność słowa jest niezbędna do funkcjonowania demokracji. Czy uważasz, że Twitter rygorystycznie przestrzega tej zasady?” – zapytał, zanim zauważył w kolejnym tweecie, że „konsekwencje tej ankiety będą ważne”.

Biorąc pod uwagę, że Musk kupił swoje udziały na Twitterze 14 marca, komentarze pojawiły się tuż po jego decyzji o zakupie udziałów.

Publikowanie twettów przez Muska bywało źródłem jego kłopotów. W 2018 roku poinformował, że zabezpieczył fundusze na prywatne przejęcie Tesli, jeśli osiągnie 420 USD za akcję. W końcu okazało się, że nie zapewnił sobie finansowania sprzedaży i został zmuszony przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd do wcześniejszego zatwierdzenia przez prawników Tesli wszelkich tweetów o kondycji finansowej firmy i innych ważnych informacji, mających na nią wpływ.

Po ujawnieniu informacji o zakupach miliardera akcje Twittera wzrosły o 26%. Akcje innych firm zajmujących się mediami społecznościowymi, w tym Meta Platform również zanotowały zwyżki.

Czytaj także: Czy Musk pójdzie w ślady Trumpa i założy własne media społecznościowe?