Musk oferuje 43 miliardy USD za Twittera!

Elon Musk złożył dzisiaj ofertę wykupu wszystkich akcji Twittera za kwotę 41 miliardów dolarów. Wniosek trafił do Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Miliarder odrzucił w tym tygodniu ofertę dołączenia do zarządu Twittera po ujawnieniu swoich udziałów. To zdaniem analityków sygnalizowało, że zamierza przejąć firmę zajmując miejsce w zarządzie. To ograniczyłoby jego udział do nieco poniżej 15%.

Po pięciu dniach i kilku weekendowych wpisach krytycznych dla Twittera, odmówił przyjęcia tej propozycji.

Musk, który nazywa siebie absolutystą wolności słowa, był krytyczny wobec platformy mediów społecznościowych i jej polityki. Ostatnio przeprowadził na Twitterze ankietę, w której pytano użytkowników, czy uważają, że jest ona zgodna z zasadą wolności słowa.

„Moja oferta jest moją najlepszą i ostateczną ofertą. Jeśli nie zostanie przyjęta, będę musiał ponownie rozważyć swoją pozycję jako udziałowca”. Oznajmił dyrektor generalny Tesli.

Całkowita wartość transakcji w wysokości 43 miliardów USD została obliczona na podstawie 763,58 milionów akcji pozostających w obrocie, zgodnie z danymi Refinitiv. Musk nie powiedział, jak sfinansuje transakcję, jeśli dojdzie do skutku.

Niższe niż oczekiwano liczby użytkowników Twittera w ostatnich miesiącach wzbudziły wątpliwości co do perspektyw jego rozwoju. Nawet jeśli realizuje on duże projekty, takie jak czaty audio i biuletyny.

Akcje Twittera wzrosły o 12% w obrocie przedrynkowym, podczas gdy akcje Tesli spadły o około 1%. W oparciu o środową cenę zamknięcia w wysokości 45,85 USD, cena Twittera w handlu przedrynkowym w Nowym Jorku sugerowała 35% szans na zaakceptowanie przez firmę oferty Muska.

Czytaj także: Musk ujawnia zakup akcji Twittera, te rosną