Możliwość wyboru miejsca wykonywania pracy daje nam szczęście – tak wskazują badania!

Pandemia koronawirusa w wielu przypadkach przestawiła nas na model pracy zdalny lub hybrydowy. Pracodawcom zależało na tym, by uchronić nas przed zachorowaniem i w ten sposób utrzymać ciągłość pracy przedsiębiorstw. Jak się okazało, szybko przyzwyczailiśmy się do takiego stylu życia i pracując częściowo, lub całkowicie poza biurem czujemy się szczęśliwsi. Wskazują na to badania przeprowadzone przez koncern Jabra!

fot. Jabra

Praca hybrydowa bije rekordy popularności!

Według badań przeprowadzonych przez koncern Jabra, pracownicy twierdzą, że możliwość decydowania o miejscu i czasie pracy ma pozytywny wpływ na ich samopoczucie, satysfakcję i produktywność. Większość pracowników, którzy mogą w pełni autonomicznie decydować o miejscu wykonywania pracy, pracuje w trybie hybrydowym. To ponad dwa razy więcej niż osób, które wolą pracować całkowicie zdalnie i ponad trzy razy więcej niż zwolenników pracy tylko w biurze. Cenimy więc możliwość wykonywania zadań w domowym zaciszu, ale od czasu do czasu lubimy także „wyjść do ludzi”.

Możemy się więc spodziewać, że autonomia w zakresie wyboru trybu pracy będzie nieodzownym aspektem zwiększania zadowolenia oraz zaangażowania pracowników i będzie odgrywać kluczową rolę w stabilizowaniu filarów kultury organizacyjnej oraz sukcesów danej firmy. Praca hybrydowa kojarzyć się będzie w niedalekiej przyszłości (lub już się kojarzy) z zaufaniem do pracownika, z wiarą w jego możliwości oraz w sumienność przy powierzaniu mu zadań.

Przywiązanie do pracy hybrydowej jest też zależne od tego, jakie pokolenie reprezentują pracownicy. Przedstawiciele generacji Z (najmłodsi pracownicy pod względem wieku) i milenialsi są niechętni pracy w biurze w pełnym wymiarze godzin. Starsi – pokolenie X i tzw. pokolenie wyżu demograficznego (Baby boomers) – nie widzą natomiast problemu w codziennym przesiadywaniu za biurkiem, choć niektórzy przedstawiciele tej generacji polubili się z mieszanym trybem pracy.

„Od dwóch lat prowadzimy największy eksperyment wszech czasów dotyczący pracy. Zaczął się od wymuszonego przejścia na pracę zdalną, ale ewoluował w długoterminowe testowanie hybrydowych sposobów pracy. Wkraczamy w trzeci rok tej nowej epoki, dlatego musimy zacząć inaczej myśleć o pracy hybrydowej i fizycznych miejscach jej wykonywania, aby przyciągać i zatrzymywać utalentowanych pracowników. Liderzy muszą pytać, słuchać i rozumieć pracowników, aby poznać ich rzeczywiste potrzeby w zakresie ulepszania doświadczeń w pracy. Musimy też koniecznie znaleźć sposób na budowanie poczucia przynależności do miejsca pracy, które jest w pierwszej kolejności wirtualne. Dajmy pracownikom możliwość wyboru fizycznego miejsca pracy i zaoferujmy im technologie, narzędzia oraz wsparcie, aby mogli pracować produktywnie niezależnie od miejsca. Nie myślmy tylko o pracy w domu i w biurze, ale też o pracy przyszłości — z dowolnego miejsca”. – Holger Reisinger, starszy wiceprezes w Jabra

Czytaj też: OLX czy Allegro Lokalnie? Gdzie warto sprzedawać?

A jaki model pracy Wy preferujecie? Wolicie pracować zdalnie? Hybrydowo? A może przywykliście już do spędzania czasu w biurze? Zapraszamy Was do dyskusji w komentarzach!

Grafika tytułowa: Jabra