Helikopter NASA na Marsie szczególnie uhonorowany

Helikopter NASA Ingenuity po swoim ostatnim locie spoczął w miejscu, które otrzymało nazwę nadaną przez fanów fantasy.

Jak wyjaśniają urzędnicy NASA, zespół Ingenuity nadał miejscu, w którym helikopter odbył swój ostatni lot, przydomek „Wzgórza Valinoru” na cześć powieści fantasy JRR Tolkiena, do których zalicza się trylogia „Władca Pierścieni”.

W lutym 2021 roku NASA ogłosiła historyczne wydarzenie, gdyż udało się wylądować Perseverance na Marsie. Był to podwójny sukces, bo wraz z nim na Czerwoną Planetę przybył mały helikopter Ingenuity. Pomimo pesymistycznego nastawienia to Ingenuity przebiła z nawiązką wszelkie oczekiwania pod względem liczby wykonanych lotów i pozyskanych danych.

Nieformalna nazwa lokalizacji (używana przez inżynierów NASA do celów nawigacyjnych i honorowych) jest trafna dla Ingenuity, który wykonał 72 loty od czasu wylądowania na powierzchni Marsa ze swoim robotycznym towarzyszem, łazikiem Perseverance, 18 lutego 2021 r . – czytamy na portalu.

Dni helikoptera dobiegły końca, gdy inżynierowie zauważyli uszkodzenia łopatek, które uniemożliwiają mu powrót do lotu. Ponieważ jednak Ingenuity jest w dobrym stanie, może nadal przesyłać dane do Perseverance, o ile łazik pozostaje w jego zasięgu.

Do wypadku doszło 18 stycznia br., kiedy wykonując krótki pionowy lot (na planowaną wysokość 12 metrów), na wysokości 1 metra nad powierzchnią Ingenuity z nieznanych dotąd przyczyn stracił łączność z łazikiem Perseverance.

Źródło: space.com

Czytaj też: BlackSky dostarczy satelity dla Indonezji

Grafika tytułowa: Planet Volumes / Unsplash