Mimas to księżyc Saturna skrywający niespodziankę

Mimas to jeden ze 146 księżyców Saturna, który zwrócił uwagę badaczy po raz pierwszy dzięki misji sondy Cassini.

Księżyc ten został odkryty już w 1789 r. przez angielskiego astronoma Williama Herschela Mimas. Jednak to dopiero sonda Cassini spowodowała, że naukowcy przyjrzeli się temu obiektowi bliżej. Mimas pokryty jest licznymi kraterami, z których największy ma średnicę ok. 130 km. To właśnie przyciągnęło fanów „Gwiezdnych wojen”, gdyż księżyc przypomina wyglądem słynną Gwiazdę śmierci. Nie jest to jednak jedyna ciekawostka.

Naukowcy zainteresowali się księżycem ze względu na jego rotację oraz orbitę i opierając się na danych zebranych przez sondę Cassini, uznali, że ma on podłużne, skalne jądro lub pod jego powierzchnią znajduje się płynny ocean.  Przeprowadzone w ostatnich latach obserwacje wykazały, że najbardziej prawdopodobny jest ten drugi scenariusz – czytamy na portalu.

Zdaniem badaczy wraz z tym odkryciem, Mimas dołącza do ekskluzywnego klubu księżyców posiadających ocean, w którym znajdują się również Europa czy Enceladus.

W przeciwieństwie do nich ma on jednak pewną unikalną cechę — jego ocean jest bardzo młody i powstał od 5 do 15 mln lat temu – czytamy także.

Naukowcy podejrzewają, że ocean na Mimasie znajduje się na głębokości od 20 do 30 km. Jeżeli rzeczywiście tam jest, to woda może więc występować również na innych obiektach w naszym Układzie Słonecznym. NASA w pierwszej kolejności zbada księżyc Europa, który również posiada podwodny ocean i być może spróbuje odpowiedzieć na pytanie, czy istnieją na nim warunki zdatne do powstania życia.

Sonda Cassini-Huygens to wspólny projekt trzech agencji kosmicznych: amerykańskiej NASA, europejskiej ESA i włoskiej ASI. Jej celem było badanie  Saturna, jego  pierścieni,  księżyców i  magnetosfery. Sonda została wystrzelona w październiku 1997 roku, a w lipcu 2004 roku Cassini stał się pierwszym sztucznym satelitą Saturna. Tymczasem odłączony od sondy próbnik Huygens w styczniu 2005 roku wylądował na powierzchni Tytana. Sonda Cassini uległa zniszczeniu 15 września 2017 roku w atmosferze Saturna.

Źródło: komputerswiat.pl

Czytaj też: Płaska Ziemia to już nie tylko hipoteza? Nowe ustalenia naukowców!

Grafika tytułowa: Planet Volumes / Unsplash