Miliony gatunków na Ziemi pozostają nam nieznane?
Ziemia jest niemal niewyobrażalnie różnorodną planetą pod względem gatunków. Naukowcy zidentyfikowali od dwóch do trzech milionów gatunków. Ale o wiele więcej jest tych, o których nic nie wiemy.
Nieznane gatunki nazywane są biologiczną ciemną materią, zapożyczając termin z astrofizyki. Ciemna materia to materia we wszechświecie, która nie emituje promieniowania, a zatem nie można jej bezpośrednio obserwować.
– Chcemy pokazać, w jaki sposób możemy uzyskać lepszy przegląd biologicznej ciemnej materii, wykorzystując kodowanie kreskowe DNA – powiedziała badaczka Emily Hartop z NTNU University Museum’s Department of Natural History.
Według Hartop biologiczna ciemna materia często występuje w grupach obejmujących wiele gatunków, które nie zostały jeszcze dokładnie zbadane. Istnieje wiele powodów, dla których nie wiemy więcej niż wiemy obecnie. Niektóre z tych powodów są czysto praktyczne.
Wiele niezidentyfikowanych gatunków występuje w oceanie lub w innych częściach świata, do których badacze mają utrudniony dostęp. Nie wszystkie z tych gatunków występują w dużych ilościach, więc ich spotkanie jest rzadkie. Jednak nawet w regionach świata, w których od setek lat działają oddani badacze, jak Europa i Ameryka Północna, wciąż jesteśmy daleko od uzyskania pełnego przeglądu.
Zdaniem naukowców jednym z problemów jest niedobór badaczy przeszkolonych w tej dziedzinie. Zadanie jest po prostu tak duże, że nie ma wystarczającej liczby ekspertów.
- Powszechnie szacuje się, że jest ich prawie dziewięć milionów, choć nie wiemy tego na pewno. Liczba ta nie obejmuje bakterii i innych organizmów jednokomórkowych. W każdym razie wciąż jest o wiele więcej do odkrycia niż to, co już wiemy – czytamy na portalu.
Nowa metoda identyfikacji nowego gatunku ułatwia pracę
W ostatnich latach biolodzy zaczęli stosować nową, skuteczną metodę: kodowanie kreskowe DNA.
– W przypadku kodowania kreskowego DNA do identyfikacji gatunku wystarczy niewielka część DNA – twierdzi Hartop.
Tę krótką sekwencję DNA można następnie porównać z bazą danych DNA gatunków, które zostały już opisane i zarejestrowane. Aby potwierdzić nowy gatunek, archiwum DNA musi mieć kompletny zestaw referencyjny znanych gatunków w porównywanej grupie. Budowa tej biblioteki referencyjnej jest w toku w ramach projektów krajowych i międzynarodowych.
Znaleziono dużą liczbę nieznanych owadów
Ostatnio badacze skupili się na owadach w Szwecji. Zebrali muchy z 37 różnych siedlisk w ciągu czterech pór roku. Skończyło się na 31 800 próbkach DNA do analizy i znaleźli całkiem sporo gatunków.
– Na przykład znaleźliśmy 549 różnych potencjalnych gatunków muchówek. To zaskakująco wysokie zagęszczenie i różnorodność – powiedziała Hartop.
Wcześniej znanych było zaledwie 374 gatunków muchówek (Phoridae), co oznacza, że 175 z nich było nowych dla Szwecji.
– Widzimy, że ta metoda może pomóc nam szybko i skutecznie uzyskać przegląd gatunków. Nadszedł czas, aby zbadać biologiczną ciemną materię – podsumowuje Hartop.
Badanie naukowców na ten temat zostało opublikowane w BMC Biology
Źródło: sciencenorway.no
Czytaj też: Zwierzęta spożywają więcej alkoholu, niż nam się wydawało
Grafika tytułowa: PIRO / Pixabay