Miliarder znów leci w kosmos

Jared Isaacman w zeszłym roku poleciał na orbitę ziemską kapsułą Crew Dragon SpaceX. Jaredowi musiało się spodobać.

Właśnie ogłosił, że kupił trzy dodatkowe nadchodzące loty z SpaceX w serii misji o nazwie „Polaris”. Zabiorą go jescze głębiej w kosmos.

Kto bogatemu zabroni? Isacman jest miliarderem, dorobił się fortuny dzięki swojej firmie zajmującej się przetwarzaniem płatności Shift4 Payments. Na pierwsze strony gazet trafił w zeszłym roku, kiedy sfinansował całą misję pasażerską SpaceX Crew Dragon, nazwaną Inspiration4. Trzy pozostałe miejsca w pojeździe zapełnił innymi cywilnymi astronautami, w tym byłą chorą na raka pielęgniarką, inżynierem i profesorem. Cały kwartet po przeszkoleniu poleciał na orbitę na trzydniową wycieczkę, jednocześnie zbierając pieniądze na Szpital Dziecięcy St. Jude.

Tym razem obok filantropa pozostałe miejsca zajmą dwie pracownice SpaceX, Sarah Gillis i Anna Menon, a także Scott „Kidd” Poteet były pilot Sił Powietrznych, który był dyrektorem misji Inspiration4. Lot będzie kolejną okazją do zbierania funduszy na szpital St. Jude.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wyprawa wzniesie się na najwyższą wysokość, na jaką kiedykolwiek dotarła kapsuła Crew Dragon SpaceX, nie mówiąc już o ludziach na pokładzie. Isaacman twierdzi, że lot Polaris Dawn zajdzie „dalej w kosmos niż ludzie, odkąd ostatnio spacerowaliśmy po Księżycu”.

Loty Crew Dragon mają służyć jako prekursorskie misje do testowania kosmicznych podróży, jednocześnie wypróbowując nowe możliwości. Polaris Dawn przetestuje spacer kosmiczny, który byłby pierwszym komercyjnym, jaki kiedykolwiek przeprowadzono. Astronauta biorący w nim udział będzie nosił nowy rodzaj skafandra kosmicznego przeznaczonego do spacerów kosmicznych. Opracowywany przez SpaceX w oparciu o kombinezony ciśnieniowe, które noszą na Crew Dragon. Lot miałby również przetestować „komunikację opartą na laserze w kosmosie” SpaceX Starlink, korzystając z ogromnej konstelacji satelitarnej, którą firma buduje, aby zapewnić globalny zasięg szerokopasmowy.

Czytaj także: https://conowego.pl/aktualnosci/lockheed-martin-z-marsjanskim-kontraktem-nasa-116595