Lockheed Martin z marsjańskim kontraktem NASA

Firma zbrojeniowa został wybrana przez agencję NASA do zbudowania rakiety zdolnej do startu z powierzchni Marsa i dostarczenia na Ziemię próbek gleby i skał.

Gdyby operacja powiodła się rakieta Lockeed Martin przejdzie do historii jako pierwsza, która wystartowała z innej niż Ziemia planety. Budowa rakiety o nazwie „Mars Ascent Vehicle” (MAV) jest częścią planu NASA dostarczenia na Ziemię marsjańskich próbek gromadzonych przez łazik Perseverance. Łazik wylądował na powierzchni Czerwonej Planety w zeszłym roku z zamiarem zebrania próbek środowiska marsjańskiego w poszukiwaniu oznak życia.

Przez dziesięciolecia naukowcy marzyli o możliwości zbadania próbek z Marsa na Ziemi za pomocą wyrafinowanych instrumentów laboratoryjnych. Pozwoliło by to dowiedzieć się więcej o tym, czy na planecie kiedykolwiek pojawiło się życie.

Otrzymanie materiału z Marsa to niezwykle złożona misja. Polega na wylądowaniu rakiety, która może ponownie wystartować — coś, czego nigdy wcześniej nie robiono.

Umowa będzie obowiązywać przez 6 lat, a jej koszt wynosi niecałe 200 milionów dolarów.

Stworzenie MAV będzie dużym wyzwaniem inżynieryjnym. Musi być on wystarczająco mały, aby zmieścić się na lądowniku, ale wystarczająco wytrzymały, aby znieść surowe środowisko Marsa. NASA szacuje, że lądownik pobierania próbek wyląduje najwcześniej w 2026 roku. Próbki dotrą na Ziemię dopiero na początku lat 30. XXI wieku.

Czytaj także: https://conowego.pl/aktualnosci/ksiezycowy-biznes-jurczyka-116290