Mierzenie ciśnienia za pośrednictwem aparatu smartfona? Jest już technologia, która to umożliwia!

Zdrowie zawsze powinno być dla nas wartością nadrzędną. Nie kupimy go za żadne pieniądze. Dlatego powinniśmy dbać o nie tak bardzo, jak to możliwe. Na szczęście na rynku mamy coraz więcej aplikacji i usług pozwalających nam na bieżące monitorowanie naszego samopoczucia i stanu naszego organizmu. Coraz częściej decydujemy się także na korzystanie z elektroniki ubieralnej wyposażonej w rozmaite, przydatne czujniki. A czym jest Binah.ai, które otrzymało w tym roku nagrodę CES Innovation Award?

Wkrótce lekarza zastąpi nam smartfon?

Autorem nowatorskiego rozwiązania jest Binah.ai. To dostawca nowoczesnych technologii wideo służących do monitorowania stanu zdrowia i samopoczucia użytkowników. Już wkrótce będzie nam dane skorzystać z rewolucyjnej nowości – aplikacja Binah.ai wykona pomiar ciśnienia korzystając z kamery naszego urządzenia (laptopa, tabletu, smartfona). Wystarczy w nią spojrzeć, a sztuczna inteligencja przeanalizuje nasz wygląd szacując ciśnienie krwi w naszym organizmie.

Czytaj też: A jednak! Netflix stawia na rewolucję także w Polsce!

Póki co nie wiadomo, czy będą to pomiary miarodajne. Trzeba będzie na pewno je przetestować i wyniki porównać z tymi podawanymi przez tradycyjny ciśnieniomierz. O nowej usłudze w ciepłych słowach wypowiada się David Maman, współzałożyciel i dyrektor generalny Binah.ai:

„To ogromny kamień milowy dla opieki zdrowotnej i dobrego samopoczucia w ogóle, a także dla Binah.ai. Nie możemy się doczekać, kiedy będziemy świadkami jego pozytywnego wpływu na życie ludzi. Pomiar ciśnienia krwi jest niezbędnym elementem oceny ogólnego stanu zdrowia osoby, pomagając również zdiagnozować i określić opcje leczenia poważnych schorzeń, w tym nadciśnienia, otyłości czy cukrzycy. Niemonitorowany daje pole do pojawienia się schorzeń, które po cichu będą uszkadzać organizm przez lata, zanim pojawią się objawy. Korzystając z urządzenia, które ludzie już posiadają, osoby fizyczne, usługodawcy i płatnicy mogą teraz mieć łatwy, częsty dostęp, z dłoni lub zdalnie, do danych dotyczących zdrowia w czasie rzeczywistym, aby lepiej zadbać o siebie i zapewnić lepszą, bardziej terminową opiekę dla innych, w dowolnym miejscu i czasie, szybciej i po niższych kosztach.”  

Jak to działa?

Pomiar ciśnienia krwi bazuje na optycznej technice fotopletyzmografii (PPG). Jej zadaniem jest analizowanie odbicia światła powracającego do aparatu z pewnego obszaru skóry na ludzkiej twarzy. We wspomnianej analizie wykorzystywane są zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji oraz technologia wizji komputerowej i przetwarzania sygnałów. Według twórców pomiary mają być dość dokładne, gdyż w trakcie testów porównywane były z odczytami z urządzeń takich, jak Connex Spot Monitor i Withings BPM Connect.

Telemedycyna może być naprawdę przydatna – szczególnie w dobie pandemii – gdy szpitale są przepełnione i nie zawsze lekarz może nas przyjąć. Dajcie znać jak podoba się Wam nowość od Binah.ai.