MDA Space nadal będzie wpierać „robotykę” na ISS

Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CSA) przedłużyła firmie MDA Space kontrakt o wartości około 182 mln dolarów na dalsze wspieranie operacji robotyki na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do 2030 roku.

Kontrakt obejmuje także obecne obowiązki kontrolera „lotu” robotyki, a także wsparcie w zakresie gotowości operacyjnej, które MDA Space zapewnia dla mobilnego systemu serwisowego na ISS od 2001 roku. 

MDA Space zapewniała wcześniej jedynie szkolenia dla personelu CSA i NASA w zakresie obsługi tego systemu, który obejmuje 17-metrowe ramię robotyczne Canadarm2 stacji kosmicznej, a także zapewniała wsparcie w zakresie planowania misji i inżynierii – czytamy na portalu.

Zdecydowana większość operacji robotycznych ISS jest prowadzona przez kontrolerów lotów na ziemi, którzy wspierają cumowanie odwiedzających statków kosmicznych, przenoszenie i naprawę sprzętu wokół stacji, monitorowanie i badanie stacji pod kątem uszkodzeń oraz asystowanie astronautom podczas spacerów kosmicznych.

Od stycznia 2025 r. MDA Space będzie kontrolować operacje robotyczne wraz z zespołem, który początkowo będzie pracował w centrum kontroli misji CSA w Quebecu w Kanadzie.

MDA Space i Axiom

W zeszłym roku firma MDA Space zabezpieczyła kontrakty na budowę uchwytów i interfejsów punktów kotwiczących, których komercyjna stacja kosmiczna firmy Axiom musi być kompatybilna z robotyką.

Firma dostarcza także robotykę dla jednego z komercyjnych zespołów, które NASA wybrała niedawno do pracy nad koncepcjami łazika księżycowego, który mógłby być oferowany jako usługa.

MDA Space opracowuje obecnie także system ramienia robotycznego dla kierowanej przez Stany Zjednoczone stacji kosmicznej Gateway, która ma znajdować się na orbicie Księżyca, co stanowi wkład Kanady w ten program.

Firma MDA Space była historycznie znana z dostarczania wielkoskalowych i dostosowanych do indywidualnych potrzeb, wysokowydajnych systemów robotycznych.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Już 40. misja firmy SpaceX w tym roku

Grafika tytułowa: Norbert Kowalczyk / Unsplash