Już 40. misja firmy SpaceX w tym roku

SpaceX wystrzelił kolejną partię satelitów Starlink podczas swojej 40. już misji w tym roku. Falcon 9 wystartował ze stacji Sił Kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie.

Liczba 40 startów SpaceX nie obejmuje jednak startu megarakiety Starship, która miała miejsce 14 marca, a którą firma opracowuje w celu transportu ludzi i ładunków na Księżyc, Marsa i dalej. Starship osiągnął wtedy odpowiednią orbitę, a był to w sumie trzeci lot testowy pojazdu. 

Udana misja SpaceX

Rakieta Falcon 9 należąca do SpaceX przenosząca 23 satelity internetowe Starlink wystartowała w czwartek ze stacji Sił Kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie. Pierwszy stopień Falcona 9 powrócił na Ziemię około 8,5 minuty po wystrzeleniu zgodnie z planem, wykonując pionowe lądowanie na statku bezzałogowym SpaceX A Shortfall of Gravitas, który stacjonował na Oceanie Atlantyckim. 

Tymczasem górny stopień Falcona 9 po około 65 minutach lotów umieścił 23 satelitów Starlink na niskiej orbicie okołoziemskiej.  

Portal branżowy przypomina, że 27 z 40 misji orbitalnych wystrzelonych przez SpaceX do tej pory w 2024 r. poświęconych było budowie megakonstelacji Starlink. Według astrofizyka i tropiciela satelitów Jonathana McDowella sieć ta jest już ogromna: obecnie składa się z ponad 5760 działających satelitów.

Źródło: space.com

Czytaj też: Brytyjska firma kończy prace nad rakietą Prime

Grafika tytułowa: SpaceX / PEXELS