Mars ma gigantyczne pokłady wody w postaci lodu. Nowe ustalenia!

Sonda Mars Express, która od 2003 roku krąży po orbicie Marsa ponownie zbadała formację geologiczną zwaną Medusae Fossae Formation. Wyniki badań zaskoczyły naukowców.

Już w 2007 roku sonda Mars Express badała formację geologiczną zwaną Medusae Fossae Formation, znajdującą się w pobliżu równika Czerwonej Planety. Wtedy po analizie danych ustalono, że formacja sięga do głębokości około 2,5 km i wyraźnie różni się od pobliskich obszarów powierzchni Marsa. Nie było jednak wtedy jasne, z czego składają się odkryte warstwy marsjańskiej gleby.

Ponownie zbadaliśmy Medusae Fossae Formation korzystając z nowszych danych z radaru MARSIS, który jest zamontowany na sondzie Mars Express. Odkryliśmy, że osady te są jeszcze grubsze, niż sądziliśmy. Sięgają nawet do 3,7 km głębokości. Co ciekawe, sygnały radarowe odpowiadają temu, czego spodziewalibyśmy się zobaczyć w przypadku warstwowego lodu i są podobne do sygnałów, które widzimy z czap polarnych Marsa, o których wiemy, że są bogate w lód – powiedział Thomas Watters ze Smithsonian Institution w USA, cytowany na portalu.

Wyniki badań ukazały się na łamach pisma „Geophysical Research Letters”.

Według analiz, Medusae Fossae Formation to lód wymieszany z marsjańskim pyłem. Niestety jego złoża znajdują się pod kilkusetmetrową warstwą marsjańskiej gleby. Należy jednak zauważyć, że te gigantyczne zapasy lodu nie mogły powstać w obecnym klimacie planety.

Zdaniem Colina Wilsona z Europejskiej Agencji Kosmicznej, który zajmuje się m.in. sondą Mars Express najnowsza analiza podważa nasze zrozumienie formacji MFF.

Jak dawno temu utworzyły się te osady lodu i jaki był wówczas Mars? Jeśli potwierdzi się, że to lód wodny, te masywne złoża zmienią nasze rozumienie historii klimatu Marsa. Każdy zbiornik starożytnej wody byłby fascynującym celem eksploracji przez ludzi lub roboty – powiedział Colin Wilson, cytowany przez portal.

Odkryte pokłady lodu mogą okazać się niezwykle cenne dla przyszłych misji załogowych na Marsa, a takie podróże mają w swoich planach czołowe agencje kosmiczne.

Niestety, złoża MFF są przykryte setkami metrów pyłu, co czyni je niedostępnymi przez co najmniej kilka następnych dekad. Jednak każdy znaleziony kawałek lodu pomaga nam zbudować lepszy obraz tego, gdzie wcześniej płynęła woda na Marsie i gdzie można ją znaleźć dzisiaj powiedział Wilson.

Mars Express została wystrzelona z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie 2 czerwca 2003 roku i dotarła na orbitę Marsa 25 grudnia 2003 roku. Sonda należy do Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Powierzchnia Marsa wynosi około 144,8 miliona kilometrów kwadratowych, co czyni go czwartą pod względem wielkości planetą w Układzie Słonecznym. Temperatura na Marsie może być ekstremalnie zróżnicowana. Na powierzchni panuje średnia temperatura w granicach -63 stopni Celsjusza, jednak w niektórych obszarach, zwłaszcza w okolicach równika, temperatura może się podnosić do kilku stopni Celsjusza.

Źródło: dzienniknaukowy.pl

Czytaj też: Technologie stosowane w poszukiwaniach życia pozaziemskiego

Grafika tytułowa: Planet Volumes / Unsplash