Dominikana z kosmicznymi ambicjami

Republika Dominikany rozpoczęła badania nad wykonalnością utworzenia komercyjnego portu kosmicznego w pobliżu równika. Odpowiednie umowy zostały już podpisane.

Firma Launch on Demand z Florydy, specjalizująca się w licencjonowaniu startów i usługach technicznych, podpisała kontrakt na przeprowadzenie sześciomiesięcznego badania z National Intelligence Directorate (DNI), niedawno zreorganizowanego organu bezpieczeństwa narodowego Republiki Dominikany.

Dyrektor generalny Launch on Demand, Burton Catledge, powiedział, że badanie skoncentruje się na obszarze Oviedo na południe od kraju wyspiarskiego i obejmie analizę korytarza lotu, ocenę klimatologii, ocenę bezpieczeństwa fizycznego, wpływu na przestrzeń powietrzną/morską.

Podobnie jak wiele innych krajów, Republika Dominikany postrzega dostęp do przestrzeni kosmicznej ze swojego suwerennego terytorium jako imperatyw bezpieczeństwa narodowego – powiedział Catledge, cytowany przez portal.

Według niego DNI koncentruje się obecnie na krótkoterminowych kwestiach związanych z bezpieczeństwem narodowym, ale ma także na celu szybkie rozszerzenie tego porozumienia, aby wspierać komercyjny przemysł kosmiczny w Ameryce Łacińskiej.

Przylądek Canaveral i Centrum Kosmiczne im. Kennedy’ego wyczerpują się, a firmy zajmujące się wystrzeliwaniem rakiet szukają opłacalnej i bezpiecznej lokalizacji, która zapewni dostęp do przestrzeni kosmicznej w pobliżu równika – powiedział Catledge, cytowany przez portal.

Przed założeniem Launch on Demand w 2018 r. Catledge był dowódcą grupy operacyjnej 45. Skrzydła Kosmicznego Sił Powietrznych, które obsługuje stację sił powietrznych m.in. na przylądku Canaveral.

Według najnowszych danych BryceTech na całym świecie planowanych jest 31 innych portów kosmicznych i wskazywanych około 56 lokalizacji zdolnych do wykonywania misji suborbitalnych i/lub orbitalnych.

Z kolei Catledge powiedział m.in., że Launch On Demand prowadzi obecnie podobne studia wykonalności dla trzech innych klientów: dwóch, którzy rozważają utworzenie portu kosmicznego w Arizonie, oraz innego klienta mającego plany poza Stanami Zjednoczonymi.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Chiny gonią USA. Rozbudują port kosmiczny

Grafika tytułowa: SpaceX / Unsplash