Lot na Marsa może zakończyć się katastrofą?

Długie loty kosmiczne mogą okazać się trudniejsze do realizacji. Jedno z ostatnich badań wskazuje, że dłuższa izolacja astronautów może prowadzić do ich depresji, a w konsekwencji do utraty łączności z misją.

Eksperyment SIRIUS

Niepokojące wyniki badań opublikowane zostały niedawno przez międzynarodowy zespół naukowców w czasopiśmie „Frontiers in Physiology”.  W 2019 roku został przeprowadzony w zamkniętym ośrodku pod Moskwą eksperyment pod nazwą SIRIUS. Grupę składającą się z trzech kobiet i trzech mężczyzn dobrowolnie zamknęło się w całkowitej izolacji odpowiednio na 17 i 120 dni. Naukowcy chcieli sprawdzić, jak będą zachowywali się potencjalni astronauci podczas długich misji kosmicznych na Księżyc lub na Marsa.

Zaskakująca zmiana zachowania

W pierwszym okresie ochotnicy chętnie wykonywali wszystkie polecenia, które było przekazywane przez tzw. Centrum Kontroli Misji (MCC). Z biegiem czasu najwyraźniej mieli tego coraz bardziej dość, aż zaczęli ściszać głośnik.

To był rodzaj masowego buntu całej załogi – napisali w raporcie naukowcy. Z czasem sytuacja zaczęła być coraz dziwniejsza, bo niektóre osoby zamknięte w izolowanym ośrodku praktycznie w ogóle przestały reagować na komunikaty. Tu zdecydowanie bardziej skłonne do współpracy z naukowcami były kobiety – czytamy na portalu.

Naukowcy mieli problem, gdyż nie wiedzieli jak im ostateczne pomóc. W pewnym momencie przestali, bowiem całkowicie się odzywać.

Zdaniem badaczy to ważna obserwacja dla przyszłych lotów załogowych na Marsa. Być może liczba poleceń wydawanych przez centrum kontroli lotów powinna być mniejsza, gdyż w innym przypadku załoga może się zbuntować. Innym poważnym problem stał się fakt, że kilka osób próbowało odizolować się od pozostałych członków grupy.

Tacy uczestnicy eksperymentu wykazywali cechy apatii i przygnębienia, które badacze określili jako początki depresji. Dodatkowo brak możliwości spotkania się z rodzinami bardzo negatywnie wpłynął na samopoczucie całej szóstki ochotników.

Niektórzy byli o krok od tego, żeby przerwać eksperyment. Podczas prawdziwego lotu w kosmos to będzie niemożliwe – napisali naukowcy w artykule w „Frontiers in Physiology”.

Czytaj też: ISS bez kontaktu z NASA? Krytyczna sytuacja!

Źródło: geekweek.pl

Grafika tytułowa: SpaceX / Unsplash