Łazik FLEX – przyszłość księżycowego transportu?

Nie od dziś wiadomo, że jednym z planów ludzkości na najbliższe lata jest ponowne lądowanie na księżycu. Jeśli jednak na Srebrnym Globie miałaby powstać międzynarodowa baza badawcza, konieczne będzie opracowanie sposobu przemieszczania się po naturalnym satelicie Ziemi. Takim pojazdem może być łazik FLEX, który jest dziełem startupu Venturi Astrolab.

FLEX to przyszłościowy łazik księżycowy!

FLEX jest projektem pojazdu mającego służyć astronautom do przemieszczania się po powierzchni Księżyca. Oczywiście biorąc pod uwagę tamtejsze warunki, musi to być pojazd terenowy. Wstępne wizualizacje pokazują nam też, że będzie to swoisty rodzaj pick-upa, który dostosowany będzie także do tego, by mógł przewozić oprócz astronautów – także ładunki.

Warto wspomnieć o tym, że FLEX nie jest wyłącznie projektem wirtualnym. Powstał już pierwszy prototyp tego łazika, który nawet testowany był w trudnych i surowych warunkach w Dolinie Śmierci w Kalifornii. Sprawdził się tam fantastycznie, więc można uznać, że jest to bardzo rokujący projekt, który ma spore szanse na to, by trafić na wyposażenie amerykańskich zdobywców Księżyca.

Amerykańska misja księżycowa o nazwie Artemis uległa sporemu opóźnieniu. To doskonała okazja, by startup zza Oceanu spokojnie dokończył swój projekt. Jeśli FLEX zostanie dobrze dopracowany i przekona do siebie amerykański rząd oraz NASA, to ma szanse na uzyskanie statusu podstawowego, amerykańskiego łazika osobowego.

Czytaj też: POLSA zaczyna współpracę z Virgin Orbit!

FLEX to bardzo ciekawy projekt. Trzymam więc kciuki za jego powodzenie. Mam nadzieję, że już wkrótce astronauci uzyskają możliwość powrotu na Księżyc i prowadzenia dalszych badań nad Srebrnym Globem. Ze względu na to, że już dawno nie stanęła na nim ludzka noga, nadal ma przed nami mnóstwo tajemnic!

Grafika tytułowa: Venturi Astrolab