Łatwo uwierzyć hakerom, gdy korzystają z SMS-ów. Dlaczego powinieneś ostrzec bliskich?
Każdego miesiąca użytkownicy smartfonów otrzymują średnio 91 linków, z których część może prowadzić do znaczących strat finansowych.
Pośród zjawisk spotęgowanych przez miesiące pandemii oszustwa internetowe znajdują się w czołówce najbardziej uciążliwych. Cyberprzestępcy szybko dostrzegli możliwości związane z przeniesieniem dużej części operacji do internetu i popularnością płatności mobilnych, która w ostatnich latach wystrzeliła do nieznanych rozmiarów. Jak wynika z danych eMarketer w ubiegłym roku za pośrednictwem telefonów dokonano w sklepach internetowych zakupów o łącznej wartości 314 mld dolarów, co stanowi ponad 44 proc. całkowitej sprzedaży online. Dla porównania w 2016 roku było to jedynie 114 mld dolarów.
Czytaj też: Ile zarabiają cyberprzestępcy?
Gdy prawie połowa zakupów internetowych odbywa się przy użyciu smartfona, rośnie także zagrożenie wynikające z rozsyłania złośliwego oprogramowania za pośrednictwem aplikacji do przesyłania wiadomości czy klientów poczty e-mail, a nawet przeglądarek. Jesteśmy na nie podatni bardziej niż w przypadku podejrzanych pop-upów i wiadomości w mediach społecznościowych, wyglądających na wygenerowane przez wadliwy translator. Dzięki temu jedna z najaktywniejszych kampanii szkodliwego trojana bankowego Flubot dociera do potencjalnych ofiar głównie za pośrednictwem wiadomości SMS.
Podobnie jak w przypadku złośliwego oprogramowania dotyczącego promocji na Black Friday, końcówka roku jest czasem, gdy zagrożenie cyberprzestępczością rośnie, zwłaszcza w przypadku zapełniających się życzeniami i powiadomieniami skrzynki SMS. Najnowsze dane pochodzące z systemów telemetrycznych firmy Bitdefender odnotowały 54 proc. wzrost złośliwych aplikacji przechwyconych przez rozwiązania chroniące smartfony pomiędzy pierwszą połową listopada i grudnia.
Badania Bitefendera potwierdzają też inne raporty – wg niedawnej analizy Truecallera, tylko w tym roku pieniądze na telefonicznym scamie straciło rekordowe 60 milionów Amerykanów! Choć średnio na oszustwie stracili oni 500 dolarów, łącznie łupem cyberprzestępców padło zawrotne 30 mld dolarów. Dlatego choć ofiarami cyberprzestępców łatwo paść niezależnie od wieku, oprócz dużych zakupów przed świętami warto przestrzec bliskich o rosnącym ryzyku, które w najbliższych miesiącach raczej będzie tylko rosnąć – SMS-owe wymuszenia mogą kosztować nas naprawdę dużo.
Źródło: mat. prasowe, fot: Joshua Reddekopp/ Unsplash