Lasery ze Szkocji postrachem dronów

W przyszłym roku w Szkocji firma lotnicza Raytheon otworzy ośrodek testowy i rozwojowy. Będzie tam testować broń laserową zdolną do zestrzeliwania dronów i rakiet.

Systemy laserów wysokoenergetycznych (HEL) będą w stanie zniszczyć drony i rakiety w ciągu dwóch sekund z odległości ponad 10 kilometrów.  

Utworzony w szkockim Livingston w West Lothian, ośrodek pod nazwą „Advanced Laser Integration Centre” ma być centrum dla całej Europy. Raytheon w oświadczeniu informuje, że nowe centrum będzie koncentrować się na „testowaniu i konserwacji broni defensywnej HEL”.

Według Michaela Hofle, starszego dyrektora ds. laserów wysokoenergetycznych w Raytheon Intelligence & Space, ta broń laserowa została zaprojektowana do zwalczania „asymetrycznych zagrożeń”. Chodzi o drony, rakiety, artylerię i moździerze.

Raytheon UK podpisał kontrakt na dostawę systemu broni HEL z brytyjskim Ministerstwem Obrony we wrześniu 2021 roku. Broń zostanie zainstalowana na sześciokołowej ciężkiej opancerzonej ciężarówce używanej przez armię brytyjską o nazwie Wolfhound.

5-kilowatowy laser będzie w stanie niszczyć statki powietrzne i drony przy znikomym koszcie. Jedyna energia jest potrzebna do zasilania systemu HEL. Mocniejszy 50-kilowatowy system jest obecnie testowany przez armię amerykańską.

„Wszyscy widzieliśmy, że asymetryczne zagrożenia, takie jak drony, rakiety, artyleria i moździerze, są poważnym problemem. Zapotrzebowanie na opłacalne lasery, które je pokonają, rośnie” – powiedział Hofle.

Czytaj także: Czy system C-RAM pomógłby Ukrainie?