Kwitnące ekosystemy Antarktydy odkryte po odsunięciu się góry lodowej
Spektakularne odkrycie u wybrzeży Antarktydy może zrewolucjonizować nasze rozumienie głębinowych ekosystemów. Międzynarodowy zespół naukowców, działający na pokładzie statku badawczego R/V Falkor (too), jako pierwszy zbadał obszar dna morskiego odsłonięty przez górę lodową A-84. Oderwana w styczniu 2025 roku od szelfu George VI góra lodowa miała powierzchnię około 510 km², co pozwoliło badaczom uzyskać dostęp do nigdy wcześniej niewidzianych fragmentów oceanu.
Za pomocą zdalnie sterowanego pojazdu ROV SuBastian naukowcy przez osiem dni dokumentowali życie na głębokościach dochodzących do 1300 metrów. Ich badania ujawniły tętniące życiem siedliska, w których dominowały gąbki i duże koralowce. Struktury te były siedliskiem dla wielu organizmów, takich jak ryby lodowe, ośmiornice i gigantyczne pająki morskie. Tak bogata bioróżnorodność zaskoczyła nawet doświadczonych członków zespołu badawczego.
Odkrycie to jest przełomowe nie tylko ze względu na biologiczne znaleziska. Po raz pierwszy udało się tak szczegółowo zbadać geologię, fizykę oceanu oraz życie biologiczne pod tak rozległym fragmentem niegdyś pokrytym pływającym szelfem lodowym. Dotąd niewiele było wiadomo o tym, co kryje się pod antarktycznymi lodami, a wcześniejsze badania były ograniczone do szczątkowych informacji zdobywanych zdalnie lub przez otwory w lodzie.
Naukowcy podejrzewają, że udało im się zidentyfikować także nieznane dotąd gatunki, co może mieć duże znaczenie dla ochrony antarktycznego środowiska. Zebrane dane posłużą również do lepszego modelowania tempa topnienia pokrywy lodowej, które – jak wskazują wcześniejsze analizy – przyspiesza w wyniku globalnego ocieplenia.
W badaniach udział wzięli eksperci z Wielkiej Brytanii, Portugalii, Chile, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii oraz Stanów Zjednoczonych. Wspólna wyprawa pokazuje, jak kluczowa jest międzynarodowa współpraca w badaniu zmian zachodzących w najbardziej niedostępnych rejonach Ziemi. Wyniki ich prac mogą przyczynić się nie tylko do ochrony unikalnych ekosystemów, ale również do lepszego zrozumienia globalnych procesów klimatycznych.
Źródło: Uniwersytet w Cambridge
Czytaj też: Naukowcy testują nowy lek, który zabija komórki nowotworowe
Grafika tytułowa: Henrique Setim / Unsplash