Kosmiczne opony. Pomysł NASA nie tylko dla Marsa!

NASA dla potrzeb pojazdów poruszających się na Marsie opracowała projekt bezpowietrznej opony. Technologia opracowana przez specjalistów miała cechować się bardzo dużą wytrzymałością w skrajnie niekorzystnych marsjańskich warunkach.

Amerykańska firma Smart Tyre Company postanowiła oprzeć się na pomyśle NASA i stworzyła podobne opony rowerowe o nazwie METL. Maja one niebawem trafić do sprzedaży.

Są to bezpowietrzne opony rowerowe o nazwie METL, które są inspirowane technologią opracowaną przez specjalistów z NASA. Wykorzystano tutaj stop o nazwie nitinol i jest to materiał łączący elastyczność gumy z wytrzymałością tytanu – czytamy na portalu.

Zdaniem Smart Tyre Company dzięki wykorzystaniu nitinolu udało się uzyskać znacznie lepszą niż do tej pory amortyzację i wytrzymałość w porównaniu z innymi tego typu oponami.  Na ile one będą „niezniszczalne” to dopiero użytkownicy będą mogli się przekonać. Już można zamawiać je w przedsprzedaży na serwisie Kickstarter. Niestety cena na razie nie jest zbyt niska, bo za dwie opony należy zapłacić 500 dolarów.

Opony METL napędzane są wewnętrznym szkieletem wykonanym z nowoczesnego materiału zwanego nitinolem. To lekki, bardzo elastyczny metal, który rozciąga się jak guma, ale jest mocny jak tytan i zawsze natychmiast wraca do swojego pierwotnego kształtu – podała firma w opisie projektu na stronie Kickstarter.

Kupując opony METL możemy poczuć się jak kierowcy marsjańskiego łazika, z tym, że jeżdżący na dwóch kołach.

Źródło: geekweek.pl

Czytaj też: Astronomowie odkryli ciekawy przypadek „Heartbeat stars”

Grafika tytułowa: Daniel Llorente / Unsplash