Astronomowie odkryli ciekawy przypadek „Heartbeat stars”

Naukowcy odkryli system gwiezdny, który pulsuje z regularnym rytmem. Obiekt stanowi obecnie najbardziej ekstremalny znany przypadek.

System ten generuje fale o energii wystarczającej do kilkukrotnego zniszczenia Ziemi. Astronomowie oznaczyli go jako MACHO 80.7443.1718. Należy do gwiazd pulsujących, czyli systemów binarnych, które wydają się pulsować z regularnym rytmem, określanych właśnie jako „Heartbeat stars”.

To zjawisko spowodowane jest charakterystyką orbit gwiazd, które okresowo zbliżają się do siebie, generując pływy podobne do tych powodowanych przez Księżyc na Ziemi. Pływy te zniekształcają gwiazdy, co prowadzi do zmiany ich jasności z naszego punktu widzenia, w zależności od tego, czy patrzymy na ich węższą czy szerszą stronę. W systemie MACHO 80.7443.1718 pływy powodują ogromne fale na powierzchni większej gwiazdy – czytamy na portalu.

Dwóch naukowców: dr Morgan MacLeod i prof. Avi Loeb przeprowadzili badanie tego systemu, analizując jednocześnie przyczyny ekstremalnych fluktuacji jasności. Według nich zmiany jasności są tam nawet dwieście razy większe niż u innych znanych gwiazd pulsujących.

Jasność tej gwiazdy zmienia się o dwadzieścia procent przy każdym pulsie, który pojawia się mniej więcej raz na miesiąc. Dla porównania, inne znane gwiazdy pulsujące zmieniają jasność o tylko o jedną dziesiątą procenta na każdy puls. Odkrycie to ma znaczący wpływ na nasze zrozumienie dynamiki wszechświata. Pokazuje, że ogromne fale mogą być generowane na powierzchni gwiazd w systemach binarnych i mogą prowadzić do ekstremalnych zmian jasności – czytamy także.  

W opinii naukowców takich obiektów jak MACHO 80.7443.1718 może być więcej we Wszechświecie więc już planują poszukiwania kolejnych gwiazd pulsujących, które mogą wykazywać podobne zjawiska.

Analiza obu autorów pracy, która została opublikowana w Nature była przeprowadzona na podstawie obserwacji dokonanych przez należący do NASA teleskop kosmiczny Keplera. To właśnie dzięki takim teleskopom udało się odkryć inne Heartbeat stars, choć nie tak ciekawe jak MACHO 80.7443.1718.

Źródło: astrofaza.pl

Czytaj też: Już niebawem trzecia misja Axiom Space na ISS

Grafika tytułowa: Alex Eckermann / Unsplash