Korki na orbicie? Nowy raport wskazuje, że ​osiągnęły poziom krytyczny!

Firma Slingshot Aerospace opublikowała analizę pt. „Stan rozmieszczenia satelitów i operacji orbitalnych” z którego wynika, że rosnąca liczba satelitów stwarza poważne zagrożenie. Na koniec 2023 r. na orbicie znajdowało się łącznie ponad 12 590 statków kosmicznych.

W raporcie wprost autorzy ostrzegają, że przestrzeń kosmiczna staje się zatłoczona do niespotykanego dotąd i potencjalnie niebezpiecznego poziomu. Analiza opiera się na danych zebranych przez satelitę Seradata i bazę danych startowych satelity Slingshot.

Branża od lat twierdzi, że przestrzeń kosmiczna staje się coraz bardziej zatłoczona, ale teraz rzeczywistość już nadeszła i wywierana jest presja, aby zaradzić rosnącemu ryzyku na orbicie. Musimy zjednoczyć się jako branża, aby poczynić znaczące postępy w koordynowaniu bezpiecznego i zrównoważonego wykorzystania przestrzeni kosmicznej – powiedziała Melissa Quinn, dyrektor generalna Slingshot Aerospace, cytowana na portalu.

Według raportu na koniec 2023 r. na orbicie miało znajdować się już łącznie 12 597 statków kosmicznych, w tym aż 3 356 nieaktywnych satelitów. Oznacza to wzrost całkowitej liczby rozmieszczonych satelitów o 12,4 procent w porównaniu z 2022 r.

Działalność SpaceX

Nie trudno się domyślić, że do gwałtownego wzrostu przyczyniły się ambitne plany dotyczące rozwoju megakonstelacji Internetu satelitarnego, takiego jak Starlink firmy SpaceX. W sektorze komercyjnym jest on niekwestionowanym liderem (89 proc. wszystkich działających satelitów). W 2023 r. wystrzelono rekordową liczbę 2877 satelitów, co stanowi wzrost o 14,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, przy czym satelity komunikacyjne stanowią 79 proc. tej liczby.

Firma zwróciła także na ogromne straty wśród ubezpieczycieli kosmicznych. Wiele firm ubezpieczeniowych wychodzi z branży kosmicznej, a pozostali, znacznie podnoszą składki, aby właśnie zabezpieczyć się przed rekordowymi stratami.

Oprócz skutków finansowych w raporcie zwrócono uwagę na grożące zagrożenia, jakie stwarza coraz większe zanieczyszczenie orbit Ziemi.

Dane pokazują, że w GEO narasta problem zatorów komunikacyjnych. To wyraźnie pokazuje rosnące zapotrzebowanie na precyzyjną wiedzę o domenach kosmicznych, aby zapewnić operatorom wgląd zarówno w ich satelity, jak i sąsiednie satelity – powiedziała Quinn.

Jak wskazuje portal, na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) tysiące nieaktywnych satelitów zajmują cenne miejsce. Slingshot podliczył, że w 2023 r. 187 satelitów LEO przeszło na emeryturę, co przyczyniło się do wzrostu populacji śmieci orbitalnych.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: SpaceX wystrzeli satelity szpiegowskie nowej generacji

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash