Kolejny kraj chce mieć własne „Siły Kosmiczne”
Arabia Saudyjska planuje Królewskie Saudyjskie Siły Powietrzne rozszerzyć o Siły Kosmiczne. Proces ten jest wspierany przez Stany Zjednoczone.
Jak zauważają branżowe media z każdym kolejnym rokiem Królestwo Arabii Saudyjskiej zwiększa swój potencjał militarny. Wynika to m.in. z możliwości budżetowych tego kraju i stać ten kraj na wzmacniania możliwości wojskowych na każdym polu.
Z ostatnich informacji wynika, że ten rodzaj sił zbrojnych może zostać rozszerzony o siły kosmiczne. Dodatkowo proces ten ma być przeprowadzony z pomocą USA – czytamy na portalu.
Portal zwraca uwagę, że są to informacje pochodzące z anonimowego źródła, a dokładniej trzech saudyjskich urzędników wojskowych. Zdaniem ekspertów takie połączenie sił w jednym komponencie ma na celu zwiększenie zdolności kosmicznych w zakresie obronnym.
Anonimowy urzędnik saudyjskiego resortu obrony miał rzekomo powiedzieć, że Arabia Saudyjska planuje w najbliższym czasie wystrzelić także na orbitę satelitę o przeznaczeniu militarnym.
Proces stworzenia Sił Powietrzno-Kosmicznych ma być wspierany przez USA.
W ramach opisywanych planów, w październiku 2023 r. miało dojść także do specjalnego spotkania przedstawicieli Królestwa Arabii Saudyjskiej oraz wojskowych z USA w Pentagonie. Ministerstwo Obrony KAS nie skomentowało tych doniesień, pomimo prób uzyskania takich informacji – czytamy także.
Arabia Saudyjska obecnie nie posiada kosmicznego rodzaju sił zbrojnych, a jej sektor kosmiczny dopiero zaczyna się rozwijać. Wydaje się więc, że w tym wypadku kluczowe dla zrealizowania tych planów będzie właśnie wsparcie Amerykanów. Oba kraje pod koniec 2023 r. podpisały nawet umowę o zwiększeniu dwustronnej współpracy w kosmosie.
Siły Kosmiczne USA zostały oficjalnie ustanowione 20 grudnia 2019 roku, kiedy prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał ustawę National Defense Authorization Act for Fiscal Year 2020, która przewidywała utworzenie nowego oddziału wojskowego – Sił Kosmicznych.
Źródło: space24.pl
Czytaj też: Delta IV Heavy wzbija się w kosmos po raz ostatni
Grafika tytułowa: Akhilesh Sharma / Unsplash