Kolejne Starlinki dla walczącej Ukrainy

Dzięki nowej umowie i finansowaniu z kilku krajów europejskich, Ukraina otrzyma w najbliższym czasie ponad 10 tysięcy dodatkowych terminali Starlink.

Taką informacją podzielił się przedstawiciel ukraińskiego rządu, wicepremier Mychajło Fiodorow w wywiadzie dla Bloomberga. Fiodorow powiedział, że przynajmniej do wiosny „wszystkie problemy finansowe zostały rozwiązane”.

SpaceX wcześniej zwrócił się do Pentagonu o pomoc w sfinansowaniu dostaw Starlinka na Ukrainę. Twierdził, że nie stać go na darowanie większej liczby terminali użytkowników ani płacenie za operacje w nieskończoność. Dyrektor generalny Elon Musk wycofał się z tego stanowiska w październiku. Napisał: „Do diabła z tym… mimo że Starlink wciąż traci pieniądze, a inne firmy dostają miliardy podatników, po prostu nadal będziemy finansować ukraiński rząd za darmo”.

Fiodorow, wicepremier i minister transformacji cyfrowej, powiedział Bloombergowi: ​​„Musk zapewnił nas, że będzie nadal wspierał Ukrainę. Wykonał już kilka kroków. Rozumie sytuację”.

Od początku napaści Rosji na Ukrainę satelitarna usługa internetowa Starlink była kluczowa dla ukraińskiego wojska w związku z zakłóceniami w przewodowych sieciach szerokopasmowych. „Nie ma alternatywy dla połączeń satelitarnych” – powiedział Fiodorow.

Amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego zakupiła w marcu 1508 terminali Starlink dla Ukrainy za około 3 miliony dolarów. „Dostarczyła dodatkowe 3667 terminali, które przekazał SpaceX, a firma zapłaciła za usługi internetowe dla wszystkich terminali”, czytamy w raporcie Foreign Policy. Polski rząd „zapłacił około 5,9 miliona dolarów za usługi Starlink [na Ukrainie], przy wsparciu polskich przedsiębiorstw państwowych”. Wielka Brytania również wniosła swój wkład, podaje raport.

Czytaj: 5000 terminali Starlink od Polski dla Ukrainy!

Fiodorow powiedział Bloombergowi, że Ukraina, oprócz obiecanych 10 tysięcy, otrzymała od lutego około 22 tys. anten Starlink. Chociaż nie ma jeszcze umowy, rządy kilku krajów Unii Europejskiej są gotowe podzielić się płatnościami. Fiodorow nie sprecyzował, o które kraje chodzi. „W tej chwili wszystkie kwestie finansowe zostały rozwiązane” – powiedział.