Kolejne Exynosy w drodze?

Od jakiegoś czasu w sieci pojawiają się informacje wskazujące na to, że nadchodzące flagowce Samsunga zadebiutują w Europie ze Snapdragonami w miejsce hejtowanych Exynosów. Nie oznacza to jednak, że koncern z Korei całkowicie wycofuje się z produkcji autorskich układów. Trafią one licznie na pokład urządzeń ze średniej półki cenowej!

Co szykuje Samsung?

Exynos 1380 i  Exynos 1330 zostały zauważone w bazie danych Bluetooth SIG. Zgodnie z dokumentacją certyfikacyjną oba procesory Exynos będą obsługiwać Bluetooth 5.3 za pośrednictwem oddzielnego układu RF o nazwie Samsung Bluetooth Controller v6. Procesory będą wykorzystywane w smartfonach i tabletach z serii Galaxy A, Galaxy F i Galaxy M. Być może trafią do Europy na pokładzie modeli Galaxy A54 i Galaxy A74. Co wiemy o wspomnianych układach?

Exynos 1380 może być wyposażony w co najmniej dwa wysokowydajne rdzenie procesora z serii ARM Cortex-A i procesor graficzny z serii Mali (najprawdopodobniej Mali-G615). Koncern z Korei chce zapewnić w jego przypadku większą wydajność niż w Exynosie 1280, który był w tej materii szeroko krytykowany. Ponieważ obecnie sprzedawane modele Galaxy A33 5G i Galaxy A53 5G są wyposażone w procesor Exynos 1280, możemy się spodziewać, że Galaxy A34 i Galaxy A54 będą korzystać z procesora Exynos 1380.

Exynos 1330 to nowy chipset i obecnie nie wiadomo, jaką może nam zaoferować specyfikację. Będzie to jednak układ pozycjonowany nieco niżej. Można więc założyć, że pełnił będzie rolę następcy Exynosa 850 lub Exynosa 880. Nowa generacja niedrogich smartfonów koreańskiej firmy (wyposażonych w omawiany procesor) może przynieść ulepszone aparaty, zwiększoną wydajność pracy i dłuższą żywotność baterii.

Czytaj też: Chromebooki wydajniejsze dzięki MediaTekom?

Jak nowe procesory Samsunga będą sprawowały się w praktyce? Tego dowiemy się w momencie opublikowania pierwszych testów nadchodzących wielkimi krokami smartfonów. Pozostaje nam więc uzbroić się w jeszcze nieco cierpliwości.

Grafika tytułowa: Samsung