Chromebooki wydajniejsze dzięki MediaTekom?

Chromebooki to bardzo niedoceniane na Starym Kontynencie urządzenia, które za Oceanem cieszą się sporą popularnością szczególnie w zastosowaniach szkolnych i biurowych. Ostatnimi czasy przedstawione nam zostały także jako sprzęt gamingowy dzięki usługom chmurowym. Jak się okazuje, MediaTek ma dla nich zupełnie nowe procesory!

MediaTek Kompanio 520 i Kompanio 528 oficjalnie!

Nowe procesory dla Chromebooków – MediaTek Kompanio 520 i Kompanio 528 zostały zaprojektowane z myślą o tańszych komputerach z Chrome OS. Koncern z Tajwanu chce pomóc w przyśpieszeniu tych urządzeń do tego stopnia, by ich wydajność była satysfakcjonująca nie tylko w oczach najmniej wymagających użytkowników.

Co warto wiedzieć na temat specyfikacji samych układów? Obydwa charakteryzuje architektura ARM. Są niemal identyczne – jedyna różnica to taktowanie mocniejszych rdzeni. W Kompanio 520 to 2,0 GHz, a w przypadku Kompanio 528 – 2,2 GHz. Nowe procesory to CPU ośmiordzeniowe z dwoma Cortex-A76 i sześcioma Cortex-A55.

Procesory oferują dostęp do zintegrowanego GPU ARM Mali G52 MC2 2EE. Jego atutem jest to, że może obsłużyć wyświetlacz o maksymalnej rozdzielczości 2520 × 1080 pikseli oraz drugi zewnętrzny ekran Full HD. Nie liczmy jednak na częstotliwość odświeżana wyższą niż 60 Hz. Warto wspomnieć także o wsparciu dla pamięci operacyjnej LPDDR4x o maksymalnej częstotliwości 3777 MHz, a także pamięć eMMC 5.1.

„Zwiększona wydajność energetyczna, szybkie działanie i niezawodna łączność są podstawą doskonałego doświadczenia użytkownika – to właśnie zapewniają nowe układy Kompanio firmy MediaTek.” – tak nowe rozwiązanie opisują przedstawiciele producenta

Czytaj też: Bitdefender topowym antywirusem dla Androida

Kiedy nowe procesory zadebiutują na pokładzie laptopów z Chrome OS i którzy producenci zdecydują się na ich zastosowanie w pierwszej kolejności? Tego jeszcze niestety nie wiemy. Pozostaje nam czekać na konstruktywne wieści w tej kwestii!

Graika tytułowa: Fidel Fernando / Unsplash