Dalsze inwestycje w gaming Arabii Saudyjskiej

Jeden z największych funduszy majątkowych na świcie – saudyjski Publiczny Fundusz Inwestycyjny (PIF) objął nieco ponad 5% udziałów w Nintendo. Zwiększając swoją ekspansję w japoński przemysł gier wideo.

Inwestycja w spółkę z Kioto jest kolejną po przejęciu udziałów w Nexon, Capcom i Koei Tecmo aktywnością funduszu w japoński przemysł gamingowy.

PIF, któremu przewodniczy książę Mohammed bin Salman, jest głównym inwestorem w Vision Fund SoftBank  o wartości 100 miliardów dolarów. Inwestuje także niezależnie w ramach planów księcia dotyczących transformacji gospodarki kraju.

To nie jedyne przedsięwzięcie biznesowe w tej branży. Państwowy fundusz majątkowy, który zarządza ponad 600 miliardami dolarów, przejął udziały w Activision Blizzard, wydawcy m. in. hitowej serii „Call of Duty”. Według zapowiedzi ze stycznia kupi go niebawem Microsoft.

Fundusz uruchomił grupę esportową Savvy Gaming. Następnie nabył od szwedzkiej firmy MTG największą na świecie organizację zajmującą się aktywnościami związanymi ze sportem elektronicznym – ESL Gaming. Za rekordową kwotę 1,5 miliarda dolarów. Saudyjczycy nabyli także platformę technologiczną FACEIT, aby połączyć obie firmy w globalną platformę gier.

 Jak oświadczyli przedstawiciele saudyjskiego funduszu Savvy Gaming ma zamiar stać się wiodącą grupą gier i esportu na świecie.

Czytaj także: Saudyjski fundusz kupuje ESL i FACEIT za 1,5 miliarda dolarów!