KATANA V2 flagowy soundbar w nowym wydaniu

Creative Labs i jego najnowszy soundbar Katana V2 to dowód, że przysłowie „lepsze jest wrogiem dobrego” nie zawsze się sprawdza. Cena – 1,5 tys.  

Sound Blaster KATANA V2 dostał nową, elegancką czarną matową obudowę z aluminium, dodatkowe połączenia, 68 więcej mocy, technologię super X-FI, tryb SXFI Battle mode. Dodatkowo Creative Labs w listwie umieszcza dwa mikrofony jednokierunkowe typu MEMS.

Najnowsza listwa dźwiękowa od Creative oferuje najbardziej zaawansowane technologie swojego poprzednika i najnowsze dodatki z technologicznego port folio Creative Technology. W urządzeniu pozostaje wielokrotnie nagradzany, wielordzeniowy przetwornik DSP i opatentowany potrójny wzmacniacz dla pięciu przetworników. Za jakość dźwięku odpowiadają specjalnie dostrojone 4 przetworniki dwudrożne i jeden przetwornik niskotonowy. Moc całego zestawu w porównaniu wobec swojego poprzednika wzrasta z 75 do 126 W RMS.

Innowacyjne rozwiązania

W nowej wersji listwy dźwiękowej Katana przetwarzaniem dźwięku zajmują się dwa procesory dźwięku: chip Sound Blaster z technologią Acoustic Engine i chip Super X-Fi UltraDSP z technologią SXFI. W zestawie wraz z „Sound Blaster Acoustic Engine” znajdują się takie rozwiązania jak, Sound Blaster Surround, Dolby Audio, Dolby Digital Decoding, Crystal Voice, Crystalizer, Smart Volume Dialog+ i wiele innych autorskich rozwiązań producenta.

Technologia Super X-Fi personalizuje dźwięk w słuchawkach na podstawie tego, jak rzeczywiście słyszysz dźwięk, zapewniając najbardziej zoptymalizowane i realistyczne wrażenia odsłuchowe. Zadaniem wspomnianej technologii jest odzwierciedlenie dźwięku na słuchawkach takiego jak np. w systemach kina domowego. Konfiguracja odbywa się przy pomocy dedykowanego oprogramowania dla rozwiązań Super X-FI.

Pomocny dla gracza

Gracze mogą skorzystać z takich funkcji jak popularny tryb zwiadowcy „Scout mode”, który ma za zadanie wyostrzać i podbijać najważniejsze dźwięki takiego typu jak kroki przeciwnika, przeładowania broni itp. Dzięki tej funkcji usłyszymy dźwięk na większą odległość i szybciej. Tryb Scoud Mode jest dostępny zarówno w trybie głośnikowym, jak i słuchawkowym. Drugi procesor DSP SXFI wspomaga sprzętowo, autorską technologię przetwarzania dźwięku „holograficznego” Super X-FI i nie dawno opracowaną, na potrzeby gier FPS, technologię pozycjonowania dźwięku SXFI „Battle Mode”. Używając tej funkcji jesteśmy w stanie dokładnie i precyzyjnie usłyszeć w jakim miejscu znajduje się inny gracz.

Więcej złącz i profili

Creative posłuchało opinii użytkowników poprzedniej wersji, którym brakowało złącza słuchawkowego na przednim panelu listwy dźwiękowej. Producent umieścił 4-polowe złącze słuchawkowe na przednim panelu obsługujące wirtualny dźwięk przestrzenny dla słuchawek i komunikację. Głośniki jako nie liczne na rynku mogą pochwalić się wbudowanym mikrofonem, który można wykorzystać do komunikacji głosowej.

W zestawie znajduje się pilot, który posiada w pełni programowalne przyciski, pod którymi możemy ustawić np. profile dźwiękowe lub oświetlenie RGB. Na tylnym Panelu listwy dźwiękowej znajdziemy mnogość opcji połączeń, które można wykorzystać do połączenia z takimi urządzeniami jak: PS5, PS4, Xbox Series S oraz Nintendo Switch, oraz komputerami osobistymi, Mac i urządzeniami przenośnymi.

Dane techniczne