Już niebawem pierwszy dzień bez lodu na Oceanie Arktycznym
Naukowcy ostrzegają, że pokrywa lodowa Arktyki może spaść poniżej kluczowego progu już w 2027 roku. Wyniki badań opartych na 11 modelach klimatycznych wskazują, że dzień, w którym Arktyka pozostanie bez lodu, jest nieuchronny w ciągu najbliższych 20 lat, jeśli emisje gazów cieplarnianych nie zostaną drastycznie ograniczone. W najbardziej pesymistycznych scenariuszach, które zakładały wyjątkowo ciepłe lata, ten moment może nadejść w ciągu najbliższych trzech do sześciu lat.
Analiza 366 symulacji pokazała, że nawet umiarkowane emisje przyspieszają tempo topnienia lodu. Mimo że dziewięć najbardziej pesymistycznych symulacji zakładało szybki zanik pokrywy lodowej, inne scenariusze również wskazywały na nieuniknioność tego procesu w latach 30. XXI wieku. Przełomowe badania wykazują, że ograniczenie emisji CO2 mogłoby znacząco opóźnić dzień bez lodu i zmniejszyć globalne skutki tego zjawiska.
Obecnie lód morski Arktyki kurczy się w tempie ponad 12% na dekadę, co potwierdzają dane satelitarne gromadzone od 1979 roku. Rokroczne mapowanie pokrywy lodowej na obu biegunach ukazuje, że naturalna regeneracja lodu nie jest w stanie zrównoważyć jego utraty w wyniku zmian klimatycznych. Naukowcy podkreślają, że lód morski pełni kluczową rolę w regulacji klimatu, a jego utrata może wywołać poważne zaburzenia w globalnym systemie ekologicznym.
Badacze apelują o natychmiastowe działania na rzecz redukcji emisji, by zapobiec katastrofalnym skutkom topnienia lodu. Ograniczenie ocieplenia planety nie tylko odsunie dzień bez lodu, ale również pozwoli złagodzić wpływ tego zjawiska na cyrkulację oceaniczną i bioróżnorodność Arktyki. To ostatni moment, by podjąć kroki w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości.
Źródło: space.com
Czytaj też: Skamnieniałości drzew sprzed 145 milionów lat odkryte w Anglii
Grafika tytułowa: Himmel S / Unsplash