Brytyjska firma kończy prace nad rakietą Prime

Brytyjska firma Orbex zajmująca się lotami kosmicznymi kończy prace nad Prime, dwustopniową rakietą o długości 19 metrów, zaprojektowaną do transportu małych satelitów na niską orbitę okołoziemską.

Firmie udało się pozyskać od inwestorów 16,7 miliona funtów na prowadzenie dalszych prac rozwojowych. Oprócz rakiety Prime Orbex planuje także ukończenie w tym roku budowy portu kosmicznego Sutherland.

W komunikacie firma wyjaśnia, że posiada obecnie 2 aktywne patenty w wielu krajach europejskich i Stanach Zjednoczonych, obejmujące różne elementy swojej technologii rakietowej. Rakieta jest zasilana odnawialnym biopaliwem, co pozwala jej znacznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w porównaniu z innymi rakietami podobnej wielkości opracowywanymi gdzie indziej na świecie.

Orbex jest jednym z zaledwie dwóch producentów rakiet kosmicznych w Wielkiej Brytanii i jedynym, który prowadzi także własny port kosmiczny. Nasza technologia ma kluczowe znaczenie dla uczynienia Wielkiej Brytanii centrum europejskiego startu orbitalnego, a my wkraczamy w kluczową fazę rozwoju. Budujemy zrównoważony, opłacalny pojazd nośny, aby konkurować z najlepszymi europejskimi producentami lotów kosmicznych. To dodatkowe finansowanie pomoże nam osiągnąć cel, jakim jest przejście do fazy uruchomienia operacyjnego i skalowanie naszej działalności, gdy nadejdzie czas – powiedział Phillip Chambers, dyrektor generalny Orbex, cytowany w komunikacie.

Orbex ma siedzibę główną i zakład produkcyjny w Forres w Wielkiej Brytanii oraz zakład projektowy i produkcyjny w Danii.

Orbex/mat.pras.

Czytaj też: Iceye ma kolejne środki na rozwój unikalnych satelit

Grafika tytułowa: Aleks Marinkovic / Unsplash